Rok 2015 u OK5AW

… aneb stručný blog se zápisky z roku 2015

Březen 2015

07.03.2015   Březnové kolo SSB ligy v pásmu 3,7 MHz se vyznačovalo první hodině poměrně dobrými podmínkami, ale tím narostlo i rušení především díky souběžně probíhající SSB části ARRL DX Contestu, proto jsem volil spíše vyhledávání stanic než volání výzvy. Některé evropské stanice i z okrajových částí kontinentu vynikaly až extrémně silnými signály. V druhé polovině už tyto dálkové podmínky odezněly a naopak podmínky byly dost rozkolísané, rozdíl síly signálu během QSO až o 5S. Opět jsem zkoušel i vysílání v "dolním segmentu soutěžního pásma" a byl mile překvapen nejen počtem stanic, které se mi tu podařilo udělat, ale i mnohem menší mírou QRM. Stále však přetrvává znalost původních podmínek závodu a stanice se většinou nacházejí až pod 3650 kHz a neuvědomují si, že nově lze vysílat i v segmentu 3650 až 3700 kHz. Překvapením pro mne byla řada spojení do okresů, s nimiž jsem dosud nepracoval, zejména z OM. Bohužel mne opět několikrát zradil software na notebooku, ale snad se mi problémy definitivně podařilo vyřešit, bohužel až v závěru závodu.
V tomto kole byl náš okres na pásmu zastoupen především Honzou, OK5MN, kterému gratuluji k vynikajícímu výsledku a umístění na předním místě, dále jsem také slyšel Františka, OK1MFM, kterého jsem nakonec neudělal. Můj celkový výsledek 66 QSO a 49 násobičů, tj. 3234 bodů lze řadit spíše k těm slabším. Výpis navázaných spojení najdete jako obvykle v online staničním deníku na tomto webu.

07. až 08.03.2015   První subregionální VKV závod jsem byl nakonec nucen vynechat, protože se na mne během soboty navalila smršť naléhavých požadavků na úpravy webových stránek o počasí, ale také z rodinných důvodů (v neděli odjezd mimo trvalé QTH).

15.03.2015   Toto kolo VKV Provozního aktivu nemohu dost dobře hodnotit, protože jsem na pásmu strávil pouze asi 60 minut čistého času a to ještě v několika částech, vzhledem k návštěvě. Proto jsem navázal pouze 24 spojení do čtyř lokátorů s celkovým výsledkem 236 bodů. Přesto děkuji všem za navázaná spojení a těším se na příští kolo PA.

17.03.2015   Velmi silná polární záře, bohužel u nás neviditelná, protože severní obzor byl zakryt oblačností. O jejím výskytu jsem se dozvěděl v době, kdy již signály slábly, nicméně i tak se mi podařilo v době od 18 do 20 UT alespoň slyšet stanice OZ1FDH z JO65CS v síle 59A a DK1CO z JO63SX ve stejné síle. Byl tam však velmi silný pile-up, proto jsem se se svým vybavením do tohoto mumraje raději nepouštěl.


Pro přechod na jinou stránku použijte tlačítko:


                 

                 

Pro přechod na informace z jiného roku použijte následující tlačítko

Poslední aktualizace stránky: 02.01.2022 07:04 hod.