Rok 2015 u OK5AW

… aneb stručný blog se zápisky z roku 2015

Leden 2015

03.01.2015   Prvního letošního kola SSB ligy v pásmu 3,7 MHz se zúčastnilo poměrně hodně stanic, ale podmínky byly o něco slabší a zejména v poslední půlhodině byly výrazně podprůměrné. Tím i vzájemné rušení bylo docela snesitelné a některé dříve velmi silné stanice se svými použitými výkony pohybovaly okolo obvyklých 100 W. Bohužel to nelze zatím říci o všech. Spojení mi tak docela přibývala až do okamžiku, kdy si můj notebook postavil hlavu a nešel ovládat ani myší ani klávesnicí… Nakonec obvyklý prostředek - několikanásobný opakovaný restart se ukázal jako docela účinný způsob dočasné domluvy. Jak se po závodě ukázalo, příčinou byl ovladač nově připojené externí klávesnice. Bohužel mne to stálo asi dvacet minut času.
V tomto kole byl náš okres na pásmu zastoupen Honzou, který se tentokrát ozval pod svou zkrácenou značkou OK5MN, Františkem, OK1MFM a Vladimírem, OK1NIT. Můj celkový výsledek 79 QSO a 53 násobičů, tj. 4187 bodů lze řadit i přes výše popsané potíže, k těm dobrým. Výpis navázaných spojení najdete v online staničním deníku na tomto webu.

15.01.2015   Dnes uplynulo 47 let od doby, kdy jsem dostal svou první individuální koncesi - tehdy pod značkou OK1AWK - a navázal svá první QSO. Kolik jsem za tu dobu navázal spojení už asi nespočítám, i když všechny staniční deníky za celou dobu mám uložené. Do konce roku 2005 v papírové podobě, od roku 2003 též v podobě elektronické. Jak ten čas letí…

18.01.2015   Opět prapodivné podmínky šíření při lednovém kole VKV Provozního aktivu, které souvisí se stejně podivným průběhem inverzního počasí letošní zimy. Moje QTH se zřejmě nacházelo těsně pod inverzním rozhraním a pouze krátkodobě se dostalo nad něj a podmínky šíření se zázračně zlepšily. Účast stanic v tomto kole byla také poměrně slabší i ve srovnání s lednovými koly v minulých letech. Přesto jsem udělal spojení s několika stanicemi, s nimiž jsem se delší dobu neslyšel. O chybějících násobičích "uvnitř české kotliny" není nutné se asi znovu zmiňovat, protože zejména v době inverze stanice v okrajových částech minimálně směrují své signály do Čech.
Podařilo se mi navázat obvyklý počet spojení a to i přes absolvovanou přestávku na dopolední kávu, celkem 35 QSO s 84 body, ale jen do pěti čtverců. Dalo to pouhých 420 bodů, ale podobně "postižených" stanic bylo zřejmě více… Z Nové Paky a okolí se zúčastnili Petr, OK1AKI a Honza, OK1MNV, oba od krbu, navíc se po čase ozval i Milan, OK1FMM.
Výpis navázaných spojení je k nahlédnutí na mém webu. Děkuji všem za uskutečněná spojení a těším se v příštím kole zase na slyšenou a to i s těmi, s nimiž se mi to dnes nepovedlo.


Pro přechod na jinou stránku použijte tlačítko:


                 

                 

Pro přechod na informace z jiného roku použijte následující tlačítko

Poslední aktualizace stránky: 02.01.2022 07:04 hod.