Transceivery

Od počátku vybavování mého HAM shacku profesionálními zařízeními jsem se rozhodl pro jednoho výrobce a má původní volba padla na výrobky firmy YAESU. V době výběru jsem byl veden jednak dostupností jednotlivých zařízení a příslušenství, ale také cenou. Rovněž jsem nechtěl mít na stole celou řadu "krabiček" pro různá pásma tak, jak tomu bylo do té doby v případě "home made" zařízení. Výsledkem všech kompromisů byla volba, která je uvedena výše. Nevylučuji, že dnes, být o něco mladší, bych volil jinak, ale to je dáno rychlým vývojem techniky, ale také tím, že jsem již přestal být ekonomicky aktivní.

FT-817ND

FT-817ND    Nejprve to byl transceiver FT-817, který poskytoval neocenitelné služby především v letech 2004 až 2008, tedy v době, kdy moje původní "home made" zařízení již technicky zastarávalo a ztratil jsem možnost přístupu k precizní měřící technice, zejména z produkce R&S, které bych mohl využít pro konstrukci vlastních zařízení. FT-817 je malý kompaktní transceiver s možností CW-SSB-FM provozu na pásmech od 160 metrů do 70 cm. Jeho celkové parametry jsou poplatné době jeho vzniku a požadavkům na miniaturizaci. Přesto jsem na tnto transceiver navázal spoustu pěkných spojení a zůčastnil se i celé řady KV i VKV závodů. Při svých četných cestách jsem uvítal i možnost provozu na vložené tužkové NiMh akumulátory. Pro síťové napájení tohoto transceiveru jsem si upravil starší spínaný zdroj původně určený pro notebook. Pro přizpůsobení různých KV antén jsem jej doplnil o malý jednoduchý anténní člen (L-článek) vlastní výroby. K transceiveru je dostupná pouze originální dokumentace v angličtině a stručný návod k obsluze ve slovenštině zpracovaný OM1CI.

FT-897D

FT-897D    Rozhodování o stolním zařízení s vyšším výkonem vedlo k logickému vyústění na FT-897. Rychle jsem však pochopil, že toto zařízení potřebuje "trochu dodělat", neboť zcela nesplňovalo mé předpoklady pro práci z domácího QTH. Doplnil jsem především oba MF filtry (CW i SSB) z produkce firmy INRAD, které jsou plně kompatibilní s filtry YAESU řady YF, ale mají lepší elektrické parametry. Také není zcela ideální vestavěný bargraf jako indikační přístroj, proto jsem doplnil i FT-metr vlastní výroby s analogovým měřidlem MP-80. Transceiver napájím spínaným zdrojem WATSON W25SM (13,8 V/22 A trvalého výst. proudu). Pro přizpůsobení KV antén používám anténní člen MFJ-904 H (T-článek). Tento transceiver nyní preferuji při práci "od krbu". K transceiveru se mi podařilo sehnat provozní dokumentaci v češtině, která je určena jen pro soukromé použití. Úplná servisní dokumentace transceiveru je dostupná pouze v angličtině.

FT-991

FT-991    Koncem roku 2015 jsem začal uvažovat o náhradě používaného transceiveru FT-897D, který již přestával vyhovovat mým požadavkům. Volba padla na úplně nový YAESU FT-991. Výhodou byla podobnost obou transceiverů, protože při vývoji FT-991 fima vycházela z typu FT-897D. Proto bylo jednoduché i připojení kabelů (antény, mikrofon, klíč a napájení). Využil jsem i původní spínaný napájecí zdroj WATSON W25SM (13,8 V/22 A trvalého výst. proudu), pro přizpůsobení KV antén stále používám anténní člen MFJ-904 H (T-článek) nebo automatický tuner FC-40 a mikrofon MD-100 od firmy YAESU. Transceiver se vyrábí cca od konce roku 2014 a na našem trhu je asi od května 2015, není dosud volně k dispozici česká verze dokumentace s výjimkou průvodní dokumentace při nákupu v České republice. Zatím nepřeložený úplný uživatelský manuál ve formátu PDF je ke stažení tady, soubor má však velikost 30,5 MB. Stručný popis transceiveru a jeho základních parametrů je na následující stránce. Od roku 2017 je již vyráběna nová verze FT-991A, která má některá drobná vylepšení.

   PŘEDCHÁZEJÍCÍ STRÁNKA    |   NÁSLEDUJÍCÍ STRÁNKA