Zajímavý software

V průběhu své radioamatérské činnosti se občas setkávám s programy či některými drobnými utilitami, o nichž si myslím, že by mohly být užitečné i jiným kolegům. Proto jsem se rozhodl k upozornění na některý software či k překladu návodů. Výsledek najdete na těchto stránkách.

Programy pro CW

Jak člověk stárne a technika jde neustále dopředu, začal jsem mít problém s příjmem a vysíláním telegrafie. Dříve pro mne bylo běžné přijímat "uchem a tužkou" tempa kolem 140 zn./min., ale v současné době, kdy každá druhá stanice používá pro CW zařízení WinKeyer a podobná a rychlosti se v závodech nezřídka pohybují kolem 180 zn./min., je jasné, že ona "klasická" technika už nestačí.
Při procházení internetu jsem narazil na programy, které usnadňují CW provoz na pásmu a bez problémů spolupracují i s mým hardwarovým vybavením - především transceiverem FT-991. Jsou to CwGet a CwType od ruského autora UA9OV. Programy jsou napsány v C++ Builder a fungují prakticky pod všemi verzemi operačního systému Windows. První je dekodér CW, který využívá zvukovou kartu počítače, druhý umožňuje zadávání znaků z klávesnice či paměti počítače.

Program CwGet

Program CwGet, český návod si můžete stáhnout tady.

Program CwType

Program CwType, český návod si můžete stáhnout tady

Programy jsou mj. v anglické verzi a pro běžného radioamatéra by měly být srozumitelné, přesto jsem připravil překlady návodů. Oba jsou oznčeny jako freeware, pouze u CwGet v neregistrované verzi existují drobná omezení, která však nebrání standardnímu používání.
CwGet i CwType je možné stáhnout ze stránek autora UA9OV, případně z mého webu CwGet a CwType.

Poslední aktualizace stránky: 27.11.2018 13:21 hod.