TR4W - závodní staniční deník

Od roku 2017 vstupují v platnost nové podmínky pro soutěž SSB liga, kdy je vyžadováno zasílání soutěžního deníku ve formátu Cabrillo. Jednoduchý program, který umožňuje vést soutěžní deník a po konci závodu snadno vygenerovat požadovaný soubor, je právě TR4W.

TR4W - o programu

PC závodní deník TR4W je v podstatě Windows verze, kdysi velmi populárního závodního deníku N6TR (TR-log). Autor TR4W, Dmitrij Gulyaev - UA4WLI, oznámil někdy v roce 2014, že z osobních důvodů již nebude pokračovat na vývoji a údržbě tohoto programu. Dalšího vývoje se tedy ujala parta GM0GAV, K0TO, K7GK, LU5DX, NY4I, N4AF. Noví správci začali poměrně rychle vydávat nové verze programu s novými funkcemi, poslední verze je 4.76.0 z prosince 2018, k níž češtinu zpracoval opět velmi dobře Martin OK1RR. V této souvislosti musím upozornit, že deník není použitelný pro SWL.
Program je možné stáhnout ze stránek autorů programu, kde je k dispozici nejnovější verze programu, včetně anglického manuálu a dalších souborů, případně z mých stránek. Program je i nadále šířen jako volně dostupný a bez poplatků.

TR4W - instalace programu

Program pracuje pod operačními systémy Windows i Linux, je poměrně nenáročný, může být instalován i jako tzv. "přenosný" na USB disku a je použitelný pro celou řadu KV i VKV závodů. Pro tuto novou verzi lze použít konfigurační soubory platné i pro dřívější verze a při aktualizaci lze nahrát novou verzi do původního adresáře.
Z mých stránek lze českou verzi stáhnout tady a anglická verze je k dispozici na tomto odkazu. Pro tuto novou verzi lze použít konfigurační soubory platné i pro dřívější verze a při aktualizaci lze nahrát novou verzi do původního adresáře. V případě nové instalace musí být program instalován do adresáře v rootu - typicky C:\TR4W\ . Jen musím upozornit, že při každém spuštění starších verzí TR4W (typicky verze 4.54 až 4.58) se automaticky přepíná klávesnice z české (QWERTZ) na anglickou (QWERTY), na což je nutné dát pozor. Zpět lze klávesnici i při spuštěném programu přepnout klávesovou zkratkou Alt+Shift. Tento problém byl již od verze 4.60 odstraněn. Na svých stránkách se pokusím podrobně popsat jednotlivé kroky instalace a konfigurace programu, které jsem z části převzal ze serveru 599.cz, jehož autorem je Jarda, OK1HDU, článek jsem upravil a doplnil vlastními zkušenostmi, zejména při optimalizaci pro závod SSB liga.

Instalace programu spočívá v podstatě v rozbalení adresáře se soubory kamkoli v počítači. Není problém celý adresář kdykoli přemístit kamkoli jinam, třeba i na jiný počítač, nebo program spouštět z USB flash paměti, či SD karty. (Mimochodem, vlastní tr4w.exe soubor verze 4.60.0 má velikost asi 350 kB a celý balík, včetně všech databází, pouze necelých 600 kB).


Program spustíme tr4w.exe a ihned po spuštění vyskočí okno výběru závodu. Pro SSB-ligu je nejjednodušší volbou OK-OM DX, protože se tam také předávají okresní znaky. Je nutné úvodem zadat:
  • svoji značku
  • v položce CONTEST vybrat OK-OM DX
  • zaškrtnout, že naše QTH je Česká republika nebo Slovensko
  • do políčka MY STATE, které se objeví po předchozím kroku, zadat vlastní okresní znak
  • vybereme kategorii CATEGORY-BAND v rozbalovacím menu 80M
  • vybereme kategorii CATEGORY-MODE v rozbalovacím menu SSB
  • zbývající dle vlastního uvážení


Kliknout na OK a spustí se okno pro zapisování spojení. Pravděpodobně vyskočí také okénko pro zadání vlastního lokátoru "nastavit nyní hodnotu MY GRID?". Lze to odbýt kliknutím na položku Ne, ale při příštím spuštění programu se oknénko objeví znova. Doporučuji zadat Ano.

   NÁSLEDUJÍCÍ STRÁNKA

Poslední aktualizace stránky: 04.12.2018 08:47 hod.