Transceiver FT-991

První zkušenosti:

Navzdory kompaktnímu provedení je FT-991 snadno ovladatelný. Díky barevnému LCD dotykovému displeji s 3,5" úhlopříčkou je dobře čitelný. Displej má vysoké rozlišení a má vysokorychlostní přehled spektra s ASC. Všechny důležité ovládací prvky jsou snadno přístupné přes dotykovou obrazovku, nebo zepředu.
Stejně jako podobné moderní transceivery, tak i Yaesu FT-991 je vybaven nejmodernější technologií DSP (mimochodem výrazně lepší než u předchozí FT-897D). Proto poskytuje vynikající příjem s použitím téměř libovolně volitelné šířky pásma filtrů, má zabudován dva výřezové (roofing) filtry (3 a 15 kHz) zapojené na první MF, které se fixně přepínají podle druhu provozu. Širší pro FM a AM, užší pro ostatní typy provozu CW, SSB. Jejich vliv je velmi účinný. Co však stojí za zmínku, je IF DSP, který umožňuje prakticky plynule nastavitelnou charakteristiku filtru. Pro SSB mi to umožní měnit šířku mezi 3200 a 1800 Hz a v rozmezí 3000 až 500 Hz pro CW. Samozřejmostí je i digitální redukce šumu. Blokové schéma přijímací cesty je na následujícím obrázku:

FT-991

Vysílací cesta obsahuje parametrický mikrofonní ekvalizér pro co nejlepší modulaci. Známé komfortní funkce Yaesu pro CW provoz (ladění na "nulový zázněj", elektronický klíč atd.) lze nalézt i v FT-991. Transceiver je vybaven i novým digitálním režimem C4FM. Modulace C4FM nabízí mnoho výhod, jako dobrou srozumitelnost řeči, vysokou kompresi a variabilní využití šířky pásma.
USB rozhraní je v FT-991 vestavěno již z výroby a umožňuje přímé propojení s počítačem či notebookem. S vhodným řadičem a programem není problém v digitálním módu, jako je RTTY, PSK31 a WSJT, být velmi rychle "ve vzduchu", a to i bez zvukové karty. Rozhraní USB také poskytuje CAT - funkční dálkové ovládání stanice z počítače bez nutnosti dalšího převodníku mezi rozhraním RS232 a USB jako tomu bylo u předcházejícího modelu FT-897. Žel asi proto, že se jedná o nové zařízení, je zatím jen málo logů, které FT-991 podporují. Pokud vím, tak jen N1MM, Logger32, Log4OM, utilita Omni-Rig a placený deník Ham Radio de Luxe ve své poslední verzi. Doufám, že časem se bude podpora tohoto transceiveru rozšiřovat. Sám nyní používám deník Log4OM.
V tomto relativně malém transceiveru je také automatický anténní tuner (rozsah 16,5 až 150 Ω). Díky němu může být použito mnoho antén, i když nejsou ideálně přizpůsobené. Z vlastní zkušenosti však doporučuji používat jen pokud je anténa napájena koaxiálním kabelem. Sám ale používám KV antény typu LW omezené délky s ohledem na velikost pozemku, který mám k dispozci, proto je nezbytný externí transmatch MFJ-904H a ATU mám vypnut. Jinou možností je použít doporučený plnohodnotný externí anténní tuner pro LW antény Yaesu typ FC-40.
S transceiverem je dodáván jako příslušenství i ruční mikrofon MH-31A8J - "krabička od mýdla" známá již z příslušenství k FT-817ND a FT-897D. Po zkušenostech za uplynulé roky jsem ji vyměnil za stolní mikrofon MD-100 A8X také z příslušenství Yaesu, čímž jsem si uvolnil ruce. Mikrofon je to velmi kvalitní, univerzální a je určen pro celou řadu různých zařízení.

Protože v českém návodu k transceiveru (jak FT-991, tak i nové verze FT-991A) je pouze krátký odkaz na stránky výrobce o možnosti propojení transceiveru s počítačem, pokusil jsem se své zkušenosti stručně popsat v tomto dokumentu.

   PŘEDCHÁZEJÍCÍ STRÁNKA    |   NÁSLEDUJÍCÍ STRÁNKA