Transceiver FT-991

První zkušenosti - pokračování:

V průběhu uplynulých dvou let jsem hledal jak vhodné staniční deníky (soutěžní i nesoutěžní) a další programy usnadňující ovládání a využití dalších možností transceiveru. Základním a nejjednodušším programem, který se využívá pro komunikaci mezi transceiverem a počítačem je Omni-Rig. Umožňuje komunikaci počítače s celou řadou transceiverů Yaesu, Kenwood, Icom a dalších přes sériové nebo USB rozhraní. V případě FT-991 lze s výhodou využít i v transceiveru vestavěné zvukové karty, takže odpadá propojování audio signálů. V této souvislosti je nutno upozornit na nutnost dokonalého zemnění transceiveru, jinak dochází k narušení komunikace s počítačem a pronikání VF signálu do počítače.
Z nesoutěžních staničních deníků mým potřebám nejlépe vyhovuje Log4OM, který přes program Omni-Rig komunikuje přímo s transceiverem a umožňuje on-line odesílat data o uskutečněných spojeních přímo na web. Program je v angličtině, ale zpracoval jsem český překlad návodu, který je k dispozici tady. Obdobně s podobnými výsledky jsem zkoušel i deník UR5EQF, který je v češtině, ale u něj mi chyběly některé funkce pro komunikaci s webem.
Ze závodních deníků zejména pro KV závody se mi nejlépe osvědčil TR4W, o kterém podrobně píši na tomto webu. Podobný soutěžní deník pro VKV pásma zatím hledám, spolupráci umožňuje již poslední verze VUSC 4 WIN, na mé potřeby je však příliš sofistikovaná.
Pro digitální druhy provozu (JT65, FT8 a další) jsem s úspěchem vyzkoušel WSJT-X ve verzi 1.9, ale protože tyto druhy provozu nejsou pro mne prioritní, odkazuji na různé webové stránky, kde je problematika podrobně popsána. Pro CW jsem s úspěchem vyzkoušel programy CwGet a CwType, které plně využívají vestavěné zvukové karty transceiveru FT-991 a jejich nastavení je velmi jednoduché.

   PŘEDCHÁZEJÍCÍ STRÁNKA