Rok 2021 u OK5AW

… aneb stručný blog se zápisky z roku 2021

Listopad 2021

06.11.2021   Dnes ráno proběhlo letošní předposlední kolo SSB ligy v pásmu 3,7 MHz. Tentokrát zřejmě za hojné účasti stanic a o to s větším rušením při poměrně vyšší úrovní šumu (až S9) hlavně v první hodině závodu. Naopak druhá hodina se vyznačovala podstatně horšími podmínkami šíření (pokles úrovně signálů zejména blízkých stanic) a občasnými hlubokými úniky. Byl proto velký problém najít volné místo a i se svým výkonem 100 W (FT-991 a anténou G7FEK) jsem byl často vytlačován silnějšími stanicemi. Rozhodně žádné ideální provozní podmínky…
Dnes byl náš okres na pásmu docela aktivní a QRV z našeho okresu byli Honza OK5MN i jako OK1ODX, Honza OK1JC, Vladimír OK1FUJ, ozvali se i Martin OK1TKN a Pavel OK1JBK. Jen mi chyběl (nebo jsem ho neslyšel) František OK1MF z Miletína. Moje dnešní bilance byla 61 QSO do 45 okresů, tj. celkových 2745 bodů. Výpis navázaných spojení jako obvykle najdete v online staničním deníku na tomto webu.

21.11.2021   Letošní předposlední kolo VKV Provozního aktivu se vyznačovalo výraznou inverzí a tím i výbornými podmínkami šíření ve vyšších nadmořských výškách. Bohužel moje QTH bylo tentokrát výrazně pod touto vrstvou, proto podmínky šíření byly u mne spíše podprůměrné, navíc zpestřeny výraznými a hlubokými úniky. Pokud se k tomu připočte ještě tradiční nezájem stanic o spojení do "české kotliny", byl výsledek naprosto očekávatelný.
Radioklub OK1KMP se tradičně ozval ze Zvičiny zásluhou Romana OK1NPF a Vládi OK1FUJ, zklamáním pro mne však byla neúčast ostatních novopackých stanic s výjimkou Pavla OK1JBK. Chyběli jak oba Honzové (OK1JC i OK1MNV), tak i další tradiční účastníci -  Martin OK1TKN a občas se ozývající Míla OK1MWM. Samozřejmě neúčast Petra OK1AKI byla logická vzhledem k jeho pracovní cestě.
I tak se mi podařilo navázat v pásmu 144 MHz celkem 34 QSO do osmi WWL a získat 712 bodů, v pásmu 432 MHz 8 QSO do tří WWL a 54 bodů. Výpis navázaných spojení je opět k nahlédnutí na mém webu.

V průběhu měsíce jsem se proto více věnoval programům pro deníky a jejich překladům. Rozpracovaný mám konečně překlad soutěžního deníku N1MM+, což je úmorná práce, vzhledem k jejímu rozsahu, ale snad během dlouhých zimních večerů se mi ho konečně podaří dokončit, neboť jsem asi v polovině.
Objevil jsem i staniční deník LogHX3, který mne velmi zaujal. Je velmi dobře propracovaný, je obdobou Log4OM, ale navíc má i českou verzi, bohužel bez nápovědy a popisu programu. Ačkoliv po přepnutí jazyka na češtinu, je jeho ovládání docela intuitivní, rozhodl jsem se přeložit základní popis do češtiny za použití překladu, jehož autorem je János HA5GG. Tento popis bych rád dokončil do vánoc.
Také došlo ke změnám u staničního deníku BKLOG, který se dočkal několika drobných vylepšení, a základní informace o něm jsou také na mém webu. Jeho výhodou je, že je nepoměrně menší, pokud jde o nároky na počítač a jeho paměť, což je však vykoupeno absencí řady funkcí i české verze.

Pro přechod na informace z jiného roku použijte následující tlačítko

Poslední aktualizace stránky: 02.01.2022 06:32 hod.