Rok 2020 u OK5AW

… aneb stručný blog se zápisky z roku 2020

Srpen 2020

01.08.2020   Dnešní kolo SSB ligy v pásmu 3,7 MHz mne překvapilo hned po zapnutí transceiveru poměrně silným šumem, který chvílemi dosahoval síly až S9. Přesto spojení na začátku závodu rychle přibývala a po první hodině jsem měl 50 spojení. Druhá hodina přinesla podstatný zvrat, neboť nejprve se začal projevovat hluboký únik a následně se i podmínky šíření prudce zhoršily, viz ionogram na následujícím obrázku.

Ionogram Průhonice

Byl jsem proto rád, když se mi podařilo ve druhé hodině udělat dalších 18 QSO, vzhledem k mému přetrvávajícímu omezení provozu pod kmitočtem 3740 kHz z důvodu kmitočtové kolize s provozovanou meteostanicí. Snad se mi tento problém v následujícím období již podaří vyřešit, hi…
I tak nakonec výsledek dal 78 spojení do celkem 50 okresů, což činilo 3900 bodů. Účast z našeho okresu byla docela slušná - Petr OK1AKI aktivoval po měsíci opět značku OL70OMP, Honza OK1JC pracoval pod OK1KMP, Honza OK1MNV pracoval i pod OK5MN. Tentokrát jsem nezaregistroval pouze tradičního účastníka Františka OK1MF. Výpis mých navázaných spojení najdete v online staničním deníku na tomto webu.

02.08.2020   Po roce jsem opět rozdával body v Letním QRP závodě. Překvapilo mne poměrně čisté pásmo se slušnými podmínkami šíření bez velkého rušení a spletrů, v poslední hodině, kdy jsem se konečně k zařízení dostal, i s minimem českých stanic. Byl jsem aktivní jen cca 40 minut a navázal deset spojení do tří zemí a sedmi WWL. Za tuto krátkou dobu jsem rozdal 1273 bodů převážně zahraničním stanicím. ODX tentokrát představovala stanice SN7L v lokátoru JO91QF (282 km). Bohužel QSO s S57O se mi dokončit nepodařilo. Výsledek mého snažení najdete v deníku na webu a deník ze závodu jsem odeslal pro kontrolu.

03.08.2020   Postupně přecházím na novou verzi mého oblíbeného staničního deníku Log4OM. Překlad návodu jsme již s Pavlem OK1VK dokončili a je k dispozici na tomto webu a stručný "startovací" návod v češtině je tady. Program má oproti verzi 1 četná vylepšení a je uživatelsky příjemnější, i když je zatím v angličtině. Vlastní instalační soubor deníku je dostupný na stránkách autora IW3HMH. Deník je poskytován zdarma a ani v budoucnosti se s jeho zpoplatněním neuvažuje.

13.08.2020   Dnes jsem dokončil částečnou přestavbu mého hamshacku tak, aby lépe odpovídal mým potřebám a aby přitom nehyzdil vzhled obytné části domu. Jsou tam transceivery FT-991 a FT-817ND, napájecí zdroj ALINCO, anténní tuner MFJ-904H a notebook. Anténní tuner pro KV typu FC-40 je skryt za stolem. Jak nyní můj skromný pracovní prostor vypadá, je zřejmé z následujícího obrázku.

Můj skromný hamshack

Tuto změnu jako první objevil náš chytrý kocour Max a při ještě nedokončené přestavbě zaujal odpovídající postoj s nabídkou pomoci a spolupráce při vysílání. Jen nevím, zda se nadále budu moci účastnit závodů v kategorii "single op"…

Můj skromný hamshack s novým pomocníkem

16.08.2020   Docela slušné podmínky šíření zejména v pásmu 2 m byly kladem srpnového kola VKV Provozního aktivu. Spojení rychle přibývala, jen násobiče byly nedostatkové - alespoň tady v nižších polohách. I při minimálním vynaloženém úsilí jsem navázal 44 QSO do osmi velkých čtverců, což při 119 bodech za spojení vydalo 952 bodů do celkového hodnocení.
Aktivita stanic v Nové Pace a jejím okolí byla docela slušná i přes právě probíhající pouť. Radioklub na značku OK1KMP pracoval již tradičně ze Zvičiny, volací značku OK5P obsluhoval Honza OK1JC z Nové Paky, dále byli na pásmu ještě Honza OK1MNV také jako OK5MN, Pavel OK1JBK a konec závodu ještě stihl i Petr OK1AKI.
Výpis navázaných spojení je opět k nahlédnutí na mém webu. Děkuji všem za uskutečněná spojení a těším se v příštím kole zase na slyšenou a to i s těmi, s nimiž se to dnes nepovedlo.

16.08.2020   Dnes jsem také definitivně opustil starou verzi staničního deníku Log4OM a definitivně spustil verzi novou - Log4OM NG a dokončil přenos všech dat i nastavení pro obě volací značky. Je velkou výhodou, že pro obě volací značky lze používat jedinou instalaci nového deníku a mezi logy jednoduše přepínat. Podrobný český návod k tomuto deníku je na tomto webu stejně jako pro "nedočkavé" český stručný úvod.

31.08.2020   Víc jsem toho tento měsíc již nestihl, protože jsem se musel zčásti věnovat dalším překladům většinou pro meteorologické weby, ale také opravám poškozených webů několika uživatelů.

Pro přechod na jinou stránku použijte tlačítko:

Poslední aktualizace stránky 31.08.2020 19:55 hod.

Pro přechod na informace z jiného roku použijte následující tlačítko

Poslední aktualizace stránky: 02.01.2022 06:58 hod.