Rok 2020 u OK5AW

… aneb stručný blog se zápisky z roku 2020

Listopad 2020

07.11.2020   Letošní předposlední kolo SSB ligy v pásmu 3,7 MHz bylo proázeno velmi dobrými podmínkami šíření a proběhlo z mé strany v naprosté pohodě. Zpočátku bylo na pásmu méně stanic a převažovaly stanice z OM, ale pásmo se rychle zaplnilo a bylo co dělat, především ve druhé hodině.
I dnes byl náš okres na pásmu docela aktivní - z našeho okresu se ozval Petr (OK1AKI) pod jubilejní klubovou značkou OL70OMP a dosáhl vynikajícího skóre, k němuž gratuluji. Aktivní byli také Honza OK1MNV i jako OK1KMP, Honza OK1JC, Pavel OK1JBK, z Miletína se připojil František OK1MF a po delší odmlce se ozval i Milan OK1FMM ze Zámezí. Moje celková bilance činila slušných 100 QSO do 61 okresů, tj. 6100 bodů. Moc děkuji všem za navázaná spojení, a pokud jsem někomu dalšímu na jeho volání neodpověděl, omlouvám se. Výpis navázaných spojení jako obvykle najdete v online staničním deníku na tomto webu.

15.11.2020   Listopadové kolo VKV Provozního aktivu bylo ovlivněno probíhající teplotní inverzí, kdy moje QTH se nacházelo po celou dobu závodu pod invezní vrstvou, což ovlivnilo i podmínky šíření. Proto počet navázaných QSO v pásmu 144 MHz byl jen 41 do 6 WWL, a proto i hubený výsledek 600 bodů, přičemž ODX, dá-li se tomu ještě tak říkat, byl s OK2IWU ve vzdálnosti pouhých 158 km. Výsledek v pásmu 432 MHz byl ještě horší, jenom tři QSO do dvou WWL za 14 bodů. Řadu stanic jsem sice slyšel, často i docela silně, ale volání bylo marnou ztrátou času.
Z Nové Paky a okolí se zúčastnili Roman OK1NPF pod klubovní značkou OK1KMP ze Zvičiny, Petr OK1AKI, Pavel OK1JBK a Martin OK1TKN. Zcela chyběli oba Honzové OK1MNV a OK1JC. Honza OK1MNV se v čase aktivu významně podílel na účasti v KV OK-OM DX Contestu. Po závodě jsem zkoušel asi čtvrt hodiny volat výzvu na kmitočtu 144,260 MHz pod značkou OK1AWK, abych rozdal další body do jubilejního diplomu našeho radioklubu, ale bylo to zcela zbytečné a mimo závod nebyl o spojení zájem.
Výpis navázaných spojení je opět k nahlédnutí na mém webu. Děkuji všem za uskutečněná spojení a těším se v letošním posledním kole zase na slyšenou a to i s těmi, s nimiž se mi to dnes nepovedlo.

14. až 15.11.2020   O účasti v OK/OM DX CW Contestu jsem také uvažoval, alespoň na některém ze spodních pásem, ale celý závod se jede provozem CW a to dost svižně, což mi nyní moje HW poměry neumožňují. Klíč mi zůstal jen historický Junkers z roku 1941, ale ten už je spíš vhodný pro muzeum, protože při nedostatku místa v mém hamshacku mi neumožňuje slušně klíčovat, jelikož ho musím mít na kraji stolu a ruku v dost nepřirozené poloze. Proto by si ze mne brzy všichni dělali legraci a dávali mi QLF, hi… O takový způsob popularity při provozu nestojím a CW provoz přes počítač nemám v závodě zase tak osvojený. Nakonec jsem se utvrdil v potřebě sehnat novou dvoupádlovou pastičku, jejíž připojení podporuje i moje FT-991. Kdysi jsem takovou měl vypůjčenou, ale musel jsem ji brzy vrátit.

18.11.2020   Nahrání a nastavení hlasových pamětí u mé FT-991 pro různé verze volání výzvy včetně jejich otestování. Je to výhodná možnost pro šetření vlastních hlasivek a snížení obtěžování okolí zejména při závodech. Jediné omezení je v délce nahraného záznamu v jedné paměti na dobu 20 sekund, ale pro závodní provoz je to postačující, pro běžný provoz by mohla být nahrávka o 10 sekund delší…

Pro přechod na jinou stránku použijte tlačítko:

Poslední aktualizace stránky 19.11.2020 05:15 hod.