Rok 2020 u OK5AW

… aneb stručný blog se zápisky z roku 2020

Leden 2020

04.01.2020   První letošní kolo SSB ligy v pásmu 3,7 MHz se, pokud jde o podmínky šíření, předvedlo v té hodně špatné podobě. Zatímco hodinu před závodem byly podmínky ještě docela slušné, se začátkem závodu nastal dokonalý útlum, což je patrné i z přiloženého obrázku ionogramu z Průhonic.

Ionogram Průhonice

Když po půlhodině provozu na zcela hluchém pásmu jsem měl na svém kontě jen sedm QSO vesměs se stanicemi z blízkého okolí, nedalo mi to a pro jistotu jsem se podíval ještě na ionogram ze stanice Juliusruh (DL) - diagram byl obdobný.

Ionogram Juliusruh

Pak už jsem začal věřit, že chyba není u mne… Naštěstí se v polovině závodu podmínky začaly viditelně zlepšovat, ale ani na konci závodu nedosáhly očekávané úrovně a navíc byly doprovázeny hlubokým QSB. Výsledek se už nepodařilo dohnat i přes poměrně rychle narůstající počet spojení. Celkovou bilanci 76 QSO do 53 okresů, tj. 4028 bodů považuji za daných podmínek za maximum možného. V tomto kole byl náš okres na pásmu výrazně zastoupen Františkem OK1MF, Pavlem OK1JBK a Honzou OK1MNV, který však jel jen posledních 20 minut. Také sousední okres Trutnov se může chlubit hojnou účastí stanic - Venca OK1RH, Jirka OK1UKY, Jarda OK1MIZ a Josef OK1MKD se zapojili a přidali mi body, všem moc děkuji. Výpis navázaných spojení najdete jako obvykle v online staničním deníku na tomto webu.

19.01.2020   Zahájení VKV sezóny v podobě Provozního aktivu VKV bylo opět ve znamení problémů s programem elektronického deníku Log4OM, jehož autoři poslali aktualizaci v podobě nové generace, která mi bez varování zrušila původní deník i s daty. Ještě, že jsem zvyklý důsledně zálohovat včetně instalací předcházející verze, u níž mám ověřenu její bezchybnou funkci. Více o tom tady. Naštěstí pro VKV závody používám starý dobrý KJTlog, který ani tentokrát nezklamal&helip;
Podmínky během závodu byly dost proměnlivé a tomu odpovídal i výsledek mého snažení - 34 QSO s celkem 93 body do deseti WWL. Poslední lokátor JO50 jsem "ulovil" těsně před koncem závodu. Zklamalo mne šíření ve směru JV, především mi chyběl obvykle spolehlivý JN88, zato mile překvapil po dlouhé době JN78 a velmi silné signály měl i Jarda OK2VLT z JN99. Z Nové Paky a okolí byla hojná účast stanic - Roman pod OK1KMP z tradičního QTH Brdo, Honza OK1JC, Vláďa OK1FUJ, Pavel OK1JBK a nakonec se přidal i Honza OK1MNV.
Všem děkuji za navázaná spojení a těším se zase brzy na slyšenou. Výpis spojení je jako už tradičně v on-line logu na mém webu.

Pro přechod na jinou stránku použijte tlačítko:

Poslední aktualizace stránky 21.01.2020 17:10 hod.