Rok 2019 u OK5AW

… aneb stručný blog se zápisky z roku 2019

Prosinec 2019

07.12.2019   Dnes proběhlo poslední letošní kolo SSB ligy v pásmu 3,7 MHz, které se mi moc nepovedlo. Podmínky na začátku závodu byly slabší než jsem očekával vzhledem k tomuto ročnímu období, navíc po celou dobu závodu byl na pásmu dost hluboký a dlouhý únik. Pokud se k tomu přidalo i rušení ze strany SP a DL stanic, byl výsledek jasný. Navíc se tentokrát vyskytly stanice, které úmyslně rušily přímo na kmitočtu zaklíčovanou silnou nosnou.
V tomto kole byl náš okres na pásmu zastoupen Františkem OK1MF a Honzou OK5MN. Můj celkový výsledek proto byl pouhých 72 QSO do 56 okresů, tedy 4032 bodů. Přitom po první půlhodině byl stav žalostný, jen osm spojení a po první hodině jich bylo 22, takže jsem začal přemýšlet o smyslu mého snažení. Děkuji všem za navázaná spojení nejen v tomto kole, ale během celého roku, a přeji krásný vánoční čas. V novém roce se budu těšit zase na slyšenou. Výpis navázaných spojení jako obvykle najdete v online staničním deníku na tomto webu.

15.12.2019   Prosincové kolo VKV Provozního aktivu se mi vůbec nepovedlo, nejprve závada na konektoru anténního napáječe, potom zhoršené PSV do některých směrů. Než jsem všechny problémy našel a odstranil, byla hodina závodu pryč. Kromě toho se asi v polovině závodu objevilo na pásmu zde v Nové Pace silné rušení mající charakter sršení VN nebo rozkmitaného koncového stupně, které také trvalo skoro půl hodiny a zabíralo cca 2/3 pásma v síle S9+30 dB. Protože ani podmínky nebyly tady nijak vynikající a zlepšovaly se až na konci závodu, byl můj výsledek mimořádně hubený, i když náš radioklub ze soutěžního QTH o cca sto metrů výše měl spojení trojnásobek. Slyšel jsem stanice z JN59, JN69, JN99, JN88, JO60 i JO90, ale bez jakékoliv odezvy na mé volání. Nakonec i OK stanic bylo na pásmu nějak méně, jako kdyby bylo cítit blížící se svátky. Jen z Nové Paky a okolí byla mimořádně hojná účast - kromě klubovní stanice OK1KMP pod taktovkou Romana OK1NPF a Vládi OK1FUJ, k nimž se přidal i Petr OK1AKI, také Honza OK1JC, Honza OK1MNV rovněž jako OK1ODX, Martin OK1TKN a Pavel OK1JBK. Myslím, že je to více než slušná aktivita novopackých radioamatérů, jen kdyby alespoň malá část z nich se objevila i na KV, například v SSB lize…
Výsledek tedy celkově hubený - 31 QSO s celkem 80 body do čtyř WWL. Jsem rád, že jsem mohl touto cestou alespoň popřát příjemné svátky stanicím, s nimiž se mi spojení podařila. Výpis navázaných spojení je opět k nahlédnutí na mém webu. Děkuji všem za uskutečněná spojení a tentokrát i za trpělivost a těším se v příštím kole zase na slyšenou a to i s těmi, s nimiž se to tentokrát nepovedlo.

PF 2020

Přeji všem čtenářům těchto stránek příjemné prožití vánočních svátků spolu s vašimi nejbližšími a do nového roku hlavně hodně zdraví, pohody, radioamatérských úspěchů a spokojenosti. Děkuji za návštěvy stránek v roce 2019 a budu se snažit, aby v roce 2020 byly stránky aktuálně doplňovány a abyste zde nacházeli další užitečné informace.

25.12.2019   Letošní vánoce mi přinesly pěkný radioamatérský dárek zobrazený na následujícím obrázku.

SCU-17

SCU-17 je interface ke všem moderním Yaesu transceiverům, umožňující digitální provoz a propojení transceiveru s počítačem. Obsahuje USB zvukovou kartu a optopřevodníky k oddělení signálů mezi TCVR a PC, proto k propojení s PC stačí pouze USB kabel. Využiji ho k původnímu transceiveru FT-817, který občas používám obvykle pod volací značkou OK1AWK a který dosud nebylo možné propojit s používanými programy.
Protože připojení k zařízení není jednoduché a český návod není k dispozici, připravil jsem detailní popis tohoto rozhraní a český návod k použití. Popis a základní technické parametry najdete tady.

26.12.2019   Vánočního VKV závodu jsem se letos opět mohl zúčastnit po dobu cca dvou hodin v každé etapě. Podmínky byly spíše horší a s dost hlubokým únikem, oproti loňskému roku jich z OK bylo zjevně méně a ještě méně jich vydrželo do druhé etapy.
Moje celková bilance je 70 QSO do sedmi velkých čtverců s bodovým výsledkem 5628, ODX OK1KNF v JN69MJ (216 km) s průměrem 80 km/QSO. Výpis spojení je jako vždy na mém webu. Všem děkuji za navázaná spojení i za příležitost slyšet se navzájem v závěru roku a popřát si vše dobré v roce příštím, což je podle mne hlavní důvod k účasti v tomto posledním závodě roku. Deník odeslán dne 30.12.2019.

Pro přechod na jinou stránku použijte tlačítko:

Poslední aktualizace stránky 30.12.2019 16:33 hod.

Pro přechod na informace z jiného roku použijte následující tlačítko

Poslední aktualizace stránky: 02.01.2022 06:59 hod.