Rok 2018 u OK5AW

… aneb stručný blog se zápisky z roku 2018

Březen 2018

03.03.2018   Toto kolo SSB ligy v pásmu 3,7 MHz se vyznačovalo v první hodině velmi dobrými podmínkami šíření, ale také obrovským QRM, neboť souběžně probíhala SSB část ARRL International DX Contestu. Ve druhé hodině tak, jak podmínky slábly, ubývalo rušení a bylo možné lépe pracovat, ale také ubývalo stanic, možná v v důsledku přípravy na odpolední začátek prvního subregionálního VKV závodu. Tomu odpovídal i výsledek pouhých 83 QSO do 58 okresů. Z našeho okresu jsem slyšel a pracoval jen s Honzou, OK5MN, jinak tam nebyl nikdo…
Opět se některé stanice objevily v závodě, navázaly pouze jedno či dvě spojení a protože neposlaly deník, stanice s nimiž pracovaly tím poškodily. Sám jsem takto přišel o dvě QSO, což mne stálo 278 bodů. Je nutné podotknout, že tentokrát je odečtem postiženo více stanic a ve větší míře, což lze přičíst i souběhu obou závodů a vzájemnému rušení.

04.03.2018   Prvního subregionálu na VKV jsem se zúčastnil až v neděli v rozsahu necelých šesti hodin. Podmínky obstojné, českých stanic velmi málo, což pro mne bylo značným zklamáním. Chtěl jsem především rozdat pár bodů a podpořit stanice z okolí, ale má námaha byla zbytečná. Rozdával jsem body především stanicím z DL, SP OM a OE. Z Nové Paky a okolí jsem pracoval s Petrem, OK1AKI, Romanem, OK1NFP, a Honzou, OK1MNV. Výsledek je docela hubený, 43 QSO do 16 velkých čtverců a 5609 bodů. ODX DF0XG (364 km z lokátoru JO51KW), průměr 130 bodů/QSO. Pracovat se mi podařilo se všemi okolními zeměmi a s lokátory JO51, JO71, JO81, JO91, JO60, JO70, JO80, JO90, JN59, JN69, JN79, JN89, JN99, JN88, JN77 A JN87. Že podmínky nebyly úplně špatné, svědčí i to, že jsem slyšel stanice z HG v síle až 59+.


Mapa 1. subregionál 2018

04.03.2018   Abych vylepšil své možnosti v práci na pásmu 70 cm, objednal jsem si u Jirky, OK5IM, novou anténu pro pásma 144 a 432 MHz. Jde o typ ZY 144+432 5+8, větší se mi na použité místo bohužel nevejde. Tato anténa umožňuje napájení jedním koaxiálním kabelem pro obě pásma bez nutnosti použití přepínače, což je pro mne výhodné. Až anténa dorazí a vyzkouším ji, určitě ji na těchto tránkách popíši podrobněji.

08.03.2018   Anténa od Jirky, OK5IM, dorazila dokonce dříve než avizoval, je už namontována místo dosavadní DIAMOND A144S5R a jeví se (zatím podle poslechu majáků) jako o 1 S lepší. Rozhodující bude chování během následujícího Provozního aktivu.

18.03.2018   Dnešní kolo VKV Provozního aktivu jsem zahájil s novou anténou a očekával, jaký bude rozdíl oproti dosud používané DIAMOND A144S5R. Nakonec jsem byl docela mile překvapen vyšším ziskem antény, což je vyváženo jejím užším vyzařovacím diagramem a velmi dobrým předozadním poměrem, proto musím více směrovat. Signály i vzdálených stanic jsou docela čisté a bez šumu, i když na střeše ležela ještě slabá vrstva sněhu. Pro objektivní vyjádření by bylo nutné provést nezbytná měření, ale na to už bohužel nemám vybavení.
Podmínky na začátku závodu nebyly nijak vynikající, ale postupně se zlepšovaly. Účast stanic byla asi ovlivněna špatným počasím, přesto se mi podařilo bez zvláštního úsilí a s nezbytnou přestávkou na dopolední kávu navázat celkem 33 spojení s bodovou hodnotou 88, což při devíti násobičích dalo 792 bodů. Z Nové Paky a okolí se zúčastnili Honza, OK1MNV, Honza, OK1JC, a Petr pod značkou OK1KMP. ODX tentokrát byl DK1FG z lokátoru JN59OP (323 km) a pracoval jsem se všemi okolními státy mimo OE.
Výpis navázaných spojení je jako vždy k nahlédnutí na mém webu. Děkuji všem za uskutečněná spojení a těším se v příštím kole zase na slyšenou a to i s těmi, s nimiž se to dnes nepovedlo.

28.03.2018   Před dvěma měsíci jsem požádal o certifikát LoTW, který mi nakonec po více než 60 dnech dorazil. Potřebné dokumenty jsem musel posílat nakonec dvakrát, protože původně zaslané obyčejnou poštou nedorazily. Proto mi nakonec nezbylo než je zaslat znovu a doporučeně, ale i tak putovaly na místo určení 30 dní. Jaká to závratná rychlost pošty v naší moderní přetechnizované a drahé době. V této souvislosti vzpomínám na své začátky, kdy jsem na pásmu 80 metrů udělal CW QSO s tehdejším ZF1BP a QSL desátý den po spojení už dorazila direct na mou adresu a to i bez SASE a potřebných dolarů či tehdy IRC…
Jaký to pokrok ve fungování QSL agendy! Nejen že výměna QSL výrazně podražila, ale i výrazně zpomalila. Nelze se potom divit, že zájem o výměnu klasických QSL upadá, následně ceny za tyto služby stoupají a vše se nakonec odrazí i na dalším rozvoji radioamatérské činnosti. Nepřipomíná vám to něco? Bohužel elektronické QSL mnohdy ty "papírové" nenahradí a rozhodně už nepřipomínají události, které se k takovému spojení váží.


Pro přechod na jinou stránku použijte tlačítko:


                 
                 


Poslední aktualizace stránky 30.03.2018 05:44 hod.