Rok 2017 u OK5AW

… aneb stručný blog se zápisky z roku 2017

Duben 2017

23.04.2017   Tento měsíc jsem komentování událostí kolem vysílání trochu zanedbával, protože jsem se musel věnovat jiným aktuálním úkolům, které se na mne navalily s příchodem jara. Proto teprve dnes doplňuji pár postřehů k uplynulým dnům.
Dubnového kola SSB ligy v pásmu 3,7 MHz, které proběhlo 1.4., se zúčastnilo poměrně hodně stanic a ani podmínky nakonec nebyly tak špatné, jak ukazovala předpověď. I když jsem získal 6370 bodů (o 130 více než v minulém kole), měl jsem ve výsledném pořadí o tři místa horší umístění. Je vidět, že na horních místech začíná být větší tlačenice. Jinak z našeho okresu se zúčastnili ještě Honza, OK1MNV, a František, OK1MF.
Dubnové kolo VKV Provozního aktivu se uskutečnilo před týdnem (16.4.) a kolidovalo s Velikonočním VKV závodem. Podmínky vzhledem k počasí (střídání front, vpády studeného vzduchu a silné přeháňky - často i sněhové) byly spíše slabší, nicméně jsem očekával, že se mi podaří spojení do většího počtu lokátorů. Mile mne proto překvapil počet stanic z JN69, zato stanice z JN78, JN99 a JO60 nebyly slyšet vůbec. Lokátor JO60 jsem nakonec udělal jen díky DG0VOG až na samém konci závodu. Podařilo se mi navázat celkem 39 QSO s 97 body, ale jen do 6 čtverců, tj. pouhých 582 bodů. Z Nové Paky se zúčastnili ještě Petr, OK1AKI a Honza, OK1MNV.
Následně jsem zjistil, že můj oblíbený hlavní staniční deník CQRLOG (verze pro Windows) po doplnění navázaných spojení, kdy počet obsažených QSO již překročil 11000, přestal fungovat a vytrvale odmítá provádět zálohu dat. V uvedené době proběhla i aktualizace Windows 10 na verzi 1703, která se zcela jistě podílí na vzniku tohoto problému. V této souvislosti si vzpomínám, že autor deníku Petr, OK2CQR - nyní OK7AF, již dříve upozorňoval na možné obtíže po dosažení počtu cca deseti tisíc spojení. Následovala komplikovaná záchrana dat a přechod na deník LOG4OM, který pracuje bez problémů, je dále vyvíjen širokou komunitou uživatelů, ale bohužel je pouze v anglické nebo italské verzi. Deník je šířen bezplatně, komunikuje přes USB port i s mým transcverem FT-991, má příjemné ovládání i vzhled a obsahuje spoustu dalších užitečných funkcí (spolupráce s on-line callbooky jako HamQTH, QRZCOM, automatické odesílání aktuálního výpisu posledních až 1000 QSO na web atd.). Velikost jeho databáze je min. 100000 QSO, hlavním autorem je Daniele, IW3HMH.

29.04.2017   Na žádost Honzy, OK1MNV jsem se dnes zúčastnil závodu o Holický pohár v pásmu 80 metrů. V prvních cca 70 minutách jsem navázal 40 spojení provozem SSB do 33 okresů. Další pokračování v závodě jsem už vzdal, protože nové stanice nebyly slyšet a navíc jsem byl i v časové tísni. Po zvážení počtu navázaných spojení jsem následně odeslal i staniční deník.


Pro přechod na jinou stránku použijte tlačítko:


                 

                 


Poslední aktualizace stránky 29.04.2017 21:02 hod.