Rok 2016 u OK5AW

… aneb stručný blog se zápisky z roku 2016

Červenec 2016

02.07.2016   Letošní sedmé kolo SSB ligy v pásmu 3,7 MHz bylo opět specifické, pokud jde o účast stanic (ovlivněno VKV Polním dnem) a také ne příliš dobrými podmínkami šíření, které se ukázaly jako typicky letní se zvýšenou hladinou QRN a šumu, protože právě přecházela přes naše území studená fronta, ale i hlubokými úniky a kolísáním síly signálů zejména blízkých stanic. I tak na pásmu bylo alespoň ze začátku závodu docela plno.
V tomto kole byl náš okres na pásmu zastoupen Honzou, OK1MNV, který se také ozval pod značkou OK1ODX, a Františkem, OK1MFM. Můj celkový výsledek 77 QSO a 52 okresů, tj. 4004 bodů lze řadit s ohledem na použité vybavení tentokrát k těm slabším. Výpis navázaných spojení najdete v online staničním deníku na tomto webu. Docela se mi líbí vyhodnocování z deníků ve formátu Cabrillo, které se mi jeví jako spravedlivější. Navíc autoři Miloš, OK1MZM, a Láďa, OK1ZIA, dotáhli vyhodnocování soutěže opravdu k dokonalosti a patří jim příslušná poklona.

02.07.2016   V soutěži Polní den mládeže jsem slíbil rozdat body zejména zdejší mláděži z radioklubu OK1KMP, což jsem splnil a současně doplnil dalšími třemi soutěžícími stanicemi s mladými operátory, aby jim body nebyly anulovány, pokud nepošlu deník.

02.07.2016 až 03.07.2016   Polního dne 2016 jsem se zúčastnil až v neděli, protože v sobotu byla u nás rodinná návštěva a povinnosti mi vysílání nedovolily. Během neděle jsem byl QRV s přestávkami asi čtyři a čtvrt hodiny a za tu dobu navázal 45 QSO se zeměmi OK, OM, DL, SP a S5. ODX byla stanice S59R v JN76OM - 441 km. Celkový počet rozdaných bodů byl 4717, tedy průměr 104,8 km na spojení. Protože jsem si byl vědom, že při tak krátké době závodění mohu pouze rozdávat body a nehrát na výsledek, omezil jsem volání výzvy a pouze volal stanice. Výzvu jsem použil jen v poslední hodině závodu. I tak považuji výsledek za docela slušný a na FT 991 nedám dopustit. Slyšel jsem řadu dalších stanic (mj. i OZ4W z JO57GR), které jsem však neslyšel volat výzvu, proto jsem je nedělal. Výsledek jsem po zvážení nakonec jako experiment odeslal, protože nechci poškodit některé stanice a také jsem zvědavý na průběh vyhodnocování (mohu srovnávat s novým způsobem vyhodnocování SSB ligy…). Přehled navázaných spojení je jako obvykle uveden v mém online logu a na přiložené interaktivní mapce, která byla vytvořena pomocí EDI Visualizeru.

Mapa QSO Polní den 2016

17.07.2016   Dnešní kolo VKV Provozního aktivu se mi moc nepovedlo, nejprve zlobil rotátor, pak počítač, který nechtěl ukládat data. Navíc podmínky "dole v české kotlině" nebyly nijak zvlášť dobré, zejména šum a QRN na pásmu. Pokud k tomu připočtu tradiční neochotu stanic na pohraničních kótách směrovat antény do Čech, jelikož zahraniční stanice přinášejí lepší bodový zisk, je výsledek jasný - chyběly mi z těch tradičníc lokátory JN69, JN78 a JN99. Stanice jsem slyšel, ale volání bylo téměř zbytečné… Za této situace zvažuji, zda své působení v této soutěži neukončím.
Z Nové Paky a okolí se zúčastnil tentokrát jen Honza, OK1MNV, z Kozince. Celkem tedy 32 QSO (84 bodů za spojení), pět lokátorů a dohromady 420 bodů. Výpis navázaných spojení je opět k nahlédnutí na mém webu. Děkuji všem za uskutečněná spojení a těším se v příštím kole zase na slyšenou a to i s těmi, s nimiž se to dnes nepovedlo.


Pro přechod na jinou stránku použijte tlačítko:


                 
                 


Poslední aktualizace stránky 17.07.2016 14:05 hod.