Rok 2016 u OK5AW

… aneb stručný blog se zápisky z roku 2016

Duben 2016

02.04.2016   Dubnové kolo SSB ligy v pásmu 3,7 MHz bylo opět hodnoceno dvojím způsobem, jednak na základě zaslaných hlášení, jednak ze zaslaných logů ve formátu Cabrillo. Vyhodnocení pokročilo na vyšší úroveň, autoři (OK1MZM a OK1ZIA) vychytali další část problémů a zdá se, že výsledky budou spravedlivější. Výhodou je prakticky to, že po odeslání deníku je ihned vidět výsledek včetně chyb, jichž se soutěžící dopustil.
Podmínky tohoto kola byly klasicky jarní a poměrně slušné i s dostatečnou účastí stanic, čemuž odpovídaly i dosahované výsledky. Opět jsem zkoušel i vysílání v dolním segmentu soutěžního pásma (3600 až 3650 kHz), ale byl to zase ztracený čas. Čtvrt hodiny prohledávání a volání výzvy, ale ani jedna soutěžící stanice, natož QSO.
V tomto kole byl náš okres na pásmu zastoupen Honzou, OK1MNV, a Františkem, OK1MF. Můj deklarovaný výsledek je 111 QSO a 74 násobičů, tj. celkových 8214 bodů a lze ho řadit s ohledem na použité vybavení k těm velmi dobrým. Nevím o kolik bodů bodů nakonec přijdu díky stanicím, které jsem udělal a které navázaly méně než tři spojení a neposlaly ani hlášení. Jinak výpis navázaných spojení najdete v online staničním deníku na tomto webu.
V posledních kolech výrazně oceňuji přechod od transceiveru FT-897D k novému FT-991, který umožňuje měnit šířku přijímaného pásma a tím výrazně omezit vliv rušení především v silném závodním provozu. Příjem stanic je mnohem čistší a srozumitelnější a ani blízké velmi silné stanice mi nijak nevadí… Jedině při ladění na protistanice je nutná vyšší přesnost, neboť obvykle používám šířku jen 1,8 kHz, a totéž platí i pro stanice, které se ladí na mne.

17.04.2016   Dubnové kolo VKV Provozního aktivu se vyznačovalo zpočátku velmi dobrými podmínkami šíření, ale později se začal projevovat na signálech únik, někdy i dost hluboký, takže bylo docela potřebné přesné směrování antény, což jindy nebylo nutné. Během závodu se mi podařilo navázat celkem 43 QSO s celkem 110 body, z toho bylo 25 spojení v první hodině. Pracoval jsem celkem se 7 velkými čtverci, oproti obvyklým chyběl jen JN99.
Z Nové Paky a okolí se zúčastnili pouze Petr, OK1AKI a Honza, OK1MNV, oba ze svých domácích QTH, protože dnešní počasí k pobytu venku vůbec nelákalo.
Výpis navázaných spojení je tradičně k nahlédnutí na mém webu. Děkuji všem za uskutečněná spojení a těším se v příštím kole zase na slyšenou a to i s těmi, s nimiž se mi to dnes nepovedlo.

30.04.2016   Osloven Honzou, OK1MNV, jsem se zúčastnil SSB části Holického poháru v pásmu 80 metrů, abych rozdal pár bodů. Protože jsem se nemohl věnovat závodu po celou dobu a nechce se mi posílat soutěžní deník, byl jsem aktivní pouze mezi 05:00 a 05:15 UTC a za tuto dobu jsem navázal celkem 26 QSO do 24 okresů.


Pro přechod na jinou stránku použijte tlačítko:


                 
                 


Poslední aktualizace stránky 30.04.2016 08:14 hod.