Rok 2016 u OK5AW

… aneb stručný blog se zápisky z roku 2016

Březen 2016

11.03.2016   Uplynul téměř týden od posledního kola SSB ligy v pásmu 3,7 MHz a od prvního letošního subregionálního závodu, ale stále ve mně přetrvávají smíšené pocity z obou závodů. Nejprve k SSB lize - vynikající podmínky, spousta stanic a i odpovídající výsledek 106 QSO do 70 okresů. Z našeho okreu jsem slyšel a tentokrát i udělal jen Honzu, OK1MNV, jinak tam nebyl nikdo…
Od tohoto kola se také zkušebně změnily podmínky závodu a byli vyslyšeni ti, kteří volali po zavedení zasílání deníků ze závodu. Současně pro zbytek letošního roku byla ponechána možnost zasílání hlášení přes webové rozhaní jako dosud. Ti, kteří poslali deník ve formátu Cabrillo, byli "po zásluze potrestáni" tím, že jim byla odečtena spojení se stanicemi, které se v denících či hlášeních vyskytly méně než třikrát. Dlužno podotknout, že se tak stalo v souladu s platnými pravidly. Přesto byli zařazeni s takto redukovanými výsledky mezi stanice, jež místo deníku poslaly jen hlášení. Navíc ti, kteří volali po zavedení zasílání deníků, často ani sami deník neposlali. Další nešvar, který tento experiment odhalil, bylo to, že se některé stanice objevily v závodě, navázaly pouze dvě spojení a neposlaly ani hlášení, čímž ostatní soutěžící poškodily. Sám jsem takto přišel o dvě QSO, což mne stálo 348 bodů. Pokud by bylo více zaslaných deníků, takovéto stanice by se vyskytly i v nich a k odečtu by nedošlo.
Je tak nastaven pro letošní rok dvojí metr a budu příště znovu rozmýšlet, zda deník pošlu. Jinak je nutné poděkovat Milošovi, OK1MZM, a kolektivu kolem něho za rychlou reakci a dobře odvedenou práci včetně okamžité reakce na připomínky soutěžících.

Nyní k prvnímu letošnímu subregionálu na VKV, kterého jsem se zúčastnil až v neděli z důvodů, o nichž se zmíním níže. Podmínky obstojné, stanic velmi málo, což pro mne bylo značným zklamáním. Chtěl jsem rozdat pár bodů a podpořit stanice z blízkého okolí, ale má námaha byla zbytečná. Rozdával jsem body jen stanicím z DL a SP, z okolí pouze OK1ZHS z Nové Vsi u Lomnice n. Popelkou. Takže výsledek hubený, 28 QSO do 9 velkých čtverců a 3189 rozdaných bodů. ODX DR1H (323 km z lokátoru JN59OP). Že podmínky nebyly úplně špatné, svědčí i to, že jsem slyšel HG7M z lokátoru JN97WW v síle až 599+. Úplným zklamáním byla pro mne neúčast stanic z Nové Paky.

Důvodem mého sobotního výpadku z dění na pásmech byl výpadek dvou počítačů po nedokonalé a nečekané aktualizaci systému Windows 10, která se nedá ani zakázat, ani pozastvit a navíc není ani signalizována na obrazovce. Po tomto výpadku mi nezbylo nic jiného než zachraňovat data, protože počítače odmítaly i nastartovat. Řešením byl až start ze záchranného USB disku a oprava systému i bootování. Byl jsem proto otrávený víc než obvykle. Tento problém prý (podle informace z Redmondu) má být opraven v letním velkém upgradu.

13.03.2016   Dnes jsem se na přímluvu Honzy, OK1MNV, krátce objevil ve VRK závodě, abych zase rozdal pár bodů. Navázal jsem celkem 16 QSO, z nichž polovina byla se členy VRK. Podmínky byly vcelku dobré, ale na pásmu bylo silné QRM od stanic z dalších souběžně probíhajících SSB závodů. V této situaci jsem ocenil parametry mé FT-991, protože s FT-897D či FT-817D bych si účast nedokázal ani představit.

20.03.2016   Březnové kolo VKV Provozního aktivu mělo standardní průběh a nijak nevybočovalo z ostatních. Podařilo se mi bez zvláštního úsilí a s nezbytnou přestávkou na dopolední kávu navázat obvyklý počet spojení - celkem 40 s bodovou hodnotou 108, což při sedmi násobičích dalo 756 bodů. Z Nové Paky a okolí se zúčastnil pouze Honza, OK1MNV.
Výpis navázaných spojení je jako vždy k nahlédnutí na mém webu. Děkuji všem za uskutečněná spojení a těším se v příštím kole zase na slyšenou a to i s těmi, s nimiž se to dnes nepovedlo.

27.03.2016   Velikonočního VKV závodu jsem se letos ze zdravotních důvodů nezúčastnil.


Pro přechod na jinou stránku použijte tlačítko:


                 
                 


Poslední aktualizace stránky 28.03.2016 11:07 hod.