Rok 2014 u OK5AW

… aneb stručný blog se zápisky z roku 2014

Září 2014

06.09.2014   Zářijové kolo SSB ligy v pásmu 3,7 MHz mne mile překvapilo nastupujícími velmi dobrými podzimními podmínkami, ale škoda, že se zúčastnilo poměrně málo stanic. Za první hodinu se mi tentokrát podařilo docela slušných 59 QSO a 42 násobičů (2478 bodů). Ve druhé hodině už skoro nebylo co dělat, protože tentokrát chyběly i "tradiční stanice". Nevím, zda bylo na vině mimořádně pěkné počasí posledních dnů či fenomén odpoledního EVHFC. Jinak by byl můj výsledek i při oné mizerné anténě určitě ještě lepší.

Vysílání pod 3700 kHz se rozjíždí jen velmi zvolna, především díky OK9ZAD, proto volání výzvy pod tímto kmitočtem je stále ještě spíše ztráta času. Bylo by třeba více stanic z třídy N, které by tento segment rozhýbaly, protože náš národ radioamatérský je zřejmě dost konzervativní a raději se tlačí v přecpaném horním úseku, než aby se přeladil o pár kHz níže, kde je zcela volno.

V tomto kole byl náš okres na pásmu poměrně dobře zastoupen. Pracoval jsem jak s Honzou, OK1MNV, tak s Vladimírem, OK1NIT, i s Františkem, OK1MFM. Můj celkový výsledek 75 QSO a 49 násobičů, tj. 3675 bodů lze řadit s ohledem na použité vybavení k těm letošním dobrým. Honza, OK1MNV, opět zazářil a zařadil se mezi "top ten", gratuluji. Výpis mých navázaných spojení najdete v online staničním deníku na tomto webu.

06. až 07.09.2014   Proběhl Den rekordů VKV (EVHFC), kterého jsem se zúčastnil jen svátečně jako "rozdávač bodů" pouze v neděli po dobu asi pěti hodin. Podmínky v neděli byly docela slušné, i když vykazovaly krátkodobé výkyvy. Přesto jsem za uvedenou dobu stihl v pásmu 144 MHz navázat 57 QSO a rozdat docela slušných 6469 bodů stanicím v 15 velkých čtvercích a v šesti zemích (7xSP, 4xDL, 2xOM, 1xOZ, 1xOE a 45xOK). Nejdelší spojení bylo opět s 5P5T v lokátoru JO64GX (540 km) a průměr tentokrát jen 113,5 km/QSO. Přehled navázaných spojení je jako obvykle uveden v mém online logu a na přiložené mapce, která byla vytvořena opět pomocí skriptu od SM7LCB.

Mapa QSO Den rekordů 2014

Porovnám-li mapku spojení z letošního Dne rekordů s mapkami spojení z druhého subregionálu a Polního dne, je dostatečně zřejmé, co jsem už dříve tušil, kam mi "to chodí" a které směry jsou pro mne zavřené. 5P5T dělám z domova celkem běžně stejně jako stanice z východu DL, ale jižní směry jsou pro mne zakleté. Z jihu mám z dřívějška pouze několik 9A a OE1, chybí mi však HA a vzdálenější OM, stejně jako stanice přímo ze západu - část DL, F, PA a ON, naopak sever Německa je pro mne překvapivě i přes Staropacké hory otevřený.

Z Nové Paky se do soutěžního klání Dne rekorů VHF aktivně zapojili Roman, OK1NPF, z jeho tradičního QTH Kobyla v JO70SQ a Honza, OK1MNV, který se ozval z mysliveckého posedu na vrcholu Kozince v JO70SM během neděle, když v sobotu stihl z domova na volací značku OK5MN udělat pěkných 41 QSO. Z Kozince Honza za srovnatelný čas se mnou dokázal s výkonem 5 W udělat 118 QSO s ODX IK5ZWU/6 ve vzdálenosti 802 km. Gratuluji! Ten rozdíl nadmořské výšky i fakt, že obzor na Kozinci je docela otevřený, se nutně musí i přes výkonový handicap projevit…

21.09.2014   Zářijové kolo VKV Provozního aktivu se mi tentokrát vůbec nepovedlo, protože i když se mi podařilo navázat obvyklý počet spojení, výrazně mi tentokrát chyběly násobiče. Podařilo se mi navázat celkem 40 QSO s celkem 101 bodem, ale jen do 5 čtverců. Tentokrát chyběl oproti všem zvyklostem zejména JO60, také obvyklý JN99 a unikl mi i SN9D v JO90. Pokud jde o podmínky šíření, odpovídaly stavu počasí, které bylo dost proměnlivé a po většinu času zde byla silná inverzní mlha. Střídaly se okamžiky velmi dobrých podmínek a velmi silného útlumu, jenž byl navíc doplněn silným chrčivým rušením (až S9+). Z Nové Paky se zúčastnil ještě Honza, OK1MNV, který na tom byl o poznání lépe, pokud jde o počet násobičů.

Výpis navázaných spojení je opět k nahlédnutí na mém webu. Děkuji všem za uskutečněná spojení a těším se v příštím kole zase na slyšenou a to i s těmi, s nimiž se to dnes nepovedlo.

23.09.2014   Dnes mne doslova nadzvedlo ze židle, když jsem si přečetl zápis z posledního jednání rady ČRK. Že zápis z 21.08.2014 byl zveřejněn až 19.09.2014 je to nejmenší. Co mne však zarazilo, je dosti nehorázné zvýšení členských příspěvků. Bez jakéhokoliv ekonomického rozboru dochází ke zvýšení příspěvků pro řádné členy z 840 na 980 Kč, pro mládež a důchodce z 540 na 680 Kč. Zejména v případě nízkopříjmových skupin jde o zvýšení o více jak 25% (u řádných členů jen asi 16%). Je otázkou, co tím rada ČRK sleduje, protože už nyní je problém se získáváním mládeže a takovéto zdražení situaci neprospěje, navíc v případě důchodců se jedná o citelný zásah do jejich peněženek. Způsob jednání rady ČRK považuji za vyloženě asociální, ale to je asi nyní v módě… Navíc důchodců je v ČRK nadpoloviční podíl, pokud jde o členskou základnu ČRK.

Chápu rostoucí náklady ČRK, ale nechápu, zda za členské příspěvky jsou poskytovány odpovídající služby. Předražený časopis Radioamatér v papírové formě je dnes přinejmenším přežitek a většinou jej stejně každý jen prolistuje… Sliboval jsem si více od pravidelného vydávání elektronického Bulletinu ČRK, ale i tady už asi radioklub zaspal dobu. Vadí mi, když je Bulletin vydáván pravidelně se zpožděním - např. zářijové číslo 2014 až 8.9.2014. V tuto dobu je obvykle část aktuálních informací již zastaralá. Řešením by byla minimálně možnost volby snížené úhrady příspěvků, pokud bych o tištěnou verzi časopisu neměl zájem.

Vím, že bych takto mohl dále pokračovat, ale ne každý se mnou musí souhlasit a případnou diskusí si nebudu zbytečně zvyšovat hladinu adrenalinu, neboť už také nepatřím mezi ty nejmladší…

28.09.2014   Dnes je to přesně pět let, co jsem poprvé začal vysílat na tehdy novou volací značku. Za toto období jsem navázel celkem 7027 QSO na všech pásmech od 80 metrů do 70 cm.


Pro přechod na jinou stránku použijte tlačítko: