Rok 2014 u OK5AW

… aneb stručný blog se zápisky z roku 2014

Srpen 2014

02.08.2014   Srpnové kolo SSB ligy v pásmu 3,7 MHz bylo tentokrát stanicemi docela slušně obsazeno a i přes větší QRN bylo toto kolo docela pohodové. Jen stanice ze sousedních států si ještě zřejmě nezvykly na na to, že SSB liga se jede i v segmentu 3650 až 3700 kHz a vytrvale se mne snažily upozorňovat, že se mám přeladit nad 3700 kHz, kdykoliv jsem se zkusil ozvat níže…
V tomto kole byl náš okres na pásmu docela aktivní a tentokrát byl QRV z našeho okresu nejen Honza, OK1MNV, kterému nezbývá než opakovaně gratulovat k velmi dobrému výsledku, Vladimír, OK1NIT, a nechyběl tradičně ani František, OK1MFM, s nímž se mi QSO tentokrát nepodařilo. Celková moje bilance odpovídala podmínkám a byla 69 QSO, ale jen 46 násobičů, tj. celkových 3174 bodů. Výpis navázaných spojení jako obvykle najdete v online staničním deníku na tomto webu.


03.08.2014   Letní QRP závod. Honzovi, OK1MNV, jsem slíbil, že podpořím jeho aktivitu v tomto závodě, kdy se chystal vyrazit na nedaleký vrch Kozinec JO70SM (608 m n. m.) na kole s QRP zařízením. Bohužel se mi podařilo se na pásmu objevit až kolem 11:00 UTC a s Honzou jsem se zřejmě minul, což mne mrzí. Navíc se blížilo pásmo bouřek a značného QRN. Přesto se mi podařilo za asi 45 minut navázat 17 QSO do tří zemí a šesti lokátorů, při nichž jsem rozdal 1306 bodů. Ze stanic z Nové Paky jsem pracoval pouze s Romanem, OK1NPF, z jeho tradičního QTH v JO70SQ. Výpis spojení jako obvykle v online staničním deníku na tomto webu.

Dodatečně jsem dostal komentář Honzy, OK1MNV, k letnímu QRP závodu, z něhož volně cituji:
"Po opravě ANT jsem se zúčastnil letního QRP závodu na 2m opět z Kozince. Kolo jsem ověšel vším, co je potřeba pro vysílání i pro přežití. V taškách na nosiči je TCVR R2CW, baterie, mikrofon, kabeláž, LOG atd. Antenní "stožár" lehce přesahuje asi metr před a za kolo. Kolo je neskutečně těžké, když se má vytlačit prvním stoupáním do sedla Kozince, tak jsem rád, že jsem nebyl poslední."

mobilní OK1MNV

Vybavený dopravní prostředek OK1MNV

"Kompletní pracoviště na Kozinci jsem zřídil opět na posedu. Za necelé tři hodiny jsem udělal 62 QSO, nejdelší QSO 620 km. Pak už nic, musel jsem to zabalit krátce po poledni, protože se blížila bouřka a déšť. Zatím jsem v deklarovaných výsledcích na 21. místě, což je asi v polovině soutěžního pole jednotlivců. Tentokrát moje snažení podpořili dva hamové z Nové Paky, Standa, OK1MS, a Roman, OK1NPF, ze soutěžního QTH JO70SQ. Tomu blahopřeji k průběžnému třetímu místu, což je vynikající výsledek!"

Portable OK1MNV

Portable stanoviště OK1MNV na Kozinci (JO70SM, 608 m n. m.)

"V neděli 17. 8. 2014 místo pouťového veselí zkusím ještě odjet VKV Provozní aktiv z Kozince. Snad počasí vydrží po celé tři hodiny."

Dodatek autora stránek: Takže i mně nezbývá než blahopřát oběma (OK1NPF i OK1MNV) k dosaženým výkonům.


12.08.2014   Konečně jsem se dostal k doplnění událostí za poslední tři týdny, za což se případným čtenářům omlouvám. Bylo to způsobeno jak soukromými problémy, tak i celkovým zaneprázdněním. Inu, je čas prázdnin a dovolených, tak i čtenář snad promine…

17.08.2014   Srpnové kolo VKV Provozního aktivu bych ze svého pohledu hodnotil jako průměrné, účast možná trochu ovlivnil další nadcházející víkend, kdy se koná Radioamatérské setkání v Holicích. Počet spojení proto nebyl nijak závratný a ani počet dosažených násobičů mne nijak nenadchl. Docela jsem si jednu chvíli myslel, zda mne neopouší anténa…

Z Nové Paky a okolí se ozýval především Honza, OK1MNV, který jak slíbil, vyrazil na avizovaný Kozinec a za body je nutno poděkovat i Honzovi, OK1JC. První hodina mi přinesla jen 19 QSO, zbývající dvě hodiny už byly pouhým paběrkováním, když dovolat se na některé stanice, které tu byly v síle S9 byl problém. Celkový výsledek byl 34 QSO, které daly 88 bodů a 6 násobičů, celkem 528 bodů.

Výpis navázaných spojení je opět k nahlédnutí na mém webu. Děkuji všem za uskutečněná spojení a těším se v příštím kole zase na slyšenou a to i s těmi, s nimiž se to dnes nepovedlo.

Večer po závodě jsem dostal ještě zprávu od Honzy, OK1MNV, z níž volně cituji:
"Začátek byl hodně špatný, málem jsem jel domů. Zapnu TCVR a slyším asi tak RS45, Miloše, OK5AW. Hned mi bylo jasné, že ANT asi nijak nevede do zařízení. Konektor se po třech jízdách po cestě uklepal a ještě štěstí, že držel za izolaci, jinak jsem ho ztratil. Odizoloval jsem kus koaxu na středu i stínění, doslova jsem ho do konektoru natlačil a hurá, šlo na to poslouchat i vysílat. Cesta, stavění ANT a oprava kabelu ukousla 38 minut závodu. Ve zbývajícím času se mi podařilo udělat 64 QSO, 172 bodů za QSO a 10 násobičů, což je 1720 bodů celkem. Celou dobu silně foukal vítr a bylo mi docela chladno, zataženo, ale nepršelo."
Dodatek autora stránek: K tomuto výkonu nezbývá Honzovi než opět gratulovat, zejména po úspěšně vyřešených problémech s anténou.

22. až 23.08.2013   Radioamatérského setkání, které se konalo o tomto víkendu v Holicích, jsem se nezúčastnil. Důvody, které mne k tomu vedly, jsem popsal již dříve a za uplynulou dobu se nezměnilo nic, co by mne přimělo k tomu, abych svůj postoj změnil.


Pro přechod na jinou stránku použijte tlačítko: