Rok 2014 u OK5AW

… aneb stručný blog se zápisky z roku 2014

Červenec 2014

05.07.2014   Dnes ráno proběhlo první prázdninové kolo SSB ligy v pásmu 3,7 MHz, které bývá obvykle pokud jde o účast slabší, neboť odpoledne navazuje VKV Polní den, resp. 3. subregionální VKV závod. Podmínky šíření byly tentokrát opravdu velmi špatné - QRN, protože přes Čechy právě přecházelo pásmo bouřek z rozpadající se studené fronty, doplněné silným QSB s hlubokými minimy při vysoké úrovní základního rušení na pásmu (až S9). Očekával jsem se zájmem zda se projeví nové soutěžní podmínky umožňující rozsíření pásma o úsek 3650 až 3700 kHz. Zklamání však bylo veliké, protože pod 3700 kHz se prakticky stanice nevyskytovaly. Volal jsem tam výzvu, ale zcela bez odezvy a byla to jen ztráta času. Na mne to dělá dojem, že zvyk je železná košile a soutěžící stanice o tomto rozšíření ani nevěděly. Uvidíme, jak se bude situace dále vyvíjet, především v době, kdy pojede souběžně obvyklý SP závod…

I dnes byl náš okres na pásmu docela aktivní a tentokrát byl QRV z našeho okresu Honza, OK1MNV, kterému nezbývá než gratulovat k velmi dobrému výsledku, Vladimír, OK1NIT, a nechyběl ani František, OK1MFM. Celková moje bilance odpovídala podmínkám a byla 58 QSO a 42 násobičů, tj. celkových 2436 bodů. Výpis navázaných spojení jako obvykle najdete v online staničním deníku na tomto webu.

05.07.2014 až 06.07.2014    Proběhl Polní den (3. subregionální závod) na VKV, kterého jsem se zúčastnil až druhý den tradičně v roli "rozdávače bodů". Za asi čtyři a půl hodiny čistého času rozloženého do několika nesouvislých částí jsem stihl v pásmu 144 MHz navázat 59 QSO a rozdat 5800 bodů stanicím ve 13 velkých čtvercích v pěti zemích. Podmínky z mého QTH lze hodnotit jako dobré, ale nijak vynikající. Nejdelší spojení bylo se stanicí DL0SWG v lokátoru JO63AQ (430 km), průměr byl slabší, jen 98,3 km/QSO. Přehled navázaných spojení je opět uveden v mém online logu a na přiložené mapce, která byla vytvořena pomocí skriptu od SM7LCB.

Mapa QSO ve druhém
subregionálu

Z Nové Paky byla opět letos slyšet klubová stanice OK1KMP z nadalekého vrchu Kozinec - 605 m n. m. (JO70SM).

11.07.2014   Byl jsem nucen zrušit kontaktní formulář na tomto webu, protože přes něj byl v neúnosném rozsahu zasílán spam do mé e-mailové schránky. Nadále lze používat pro kontakt na mne pouze mailovou adresu ok5aw(at)ok5aw.cz. Za vzniklé potíže se omlouvám.

20.07.2014   Červencové kolo VKV Provozního aktivu mělo z mé strany v celku normální průběh - dostatek stanic, ale jako už tradičně nedostatek násobičů. Ale k tomu jsem se ve svých komentářích vyjadřoval již několikrát  Podařilo navázat celkem 41 QSO, ale jen do 6 čtverců, takže výsledek byl podobný jako v minulém kole (tentokrát 630 bodů).

Ze stanic z Nové Paky a okolí se zúčastnil ještě Honza, OK1MNV, z nedalekého QTH Kozinec. Jak mi následně popsal:
"Na VKV PD jsem si moc nezavysílal, a tak jsem se rozhodl, že pojedu na červencové kolo VKV PA opět na Kozinec, JO70SM. Narychlo jsem z jednoho prvku staré TV ANT na I. TV pásmo udělal držák na ANT (úmyslně nepíši stožár, to by bylo moc vznešené pro tuto hliníkovou trubku). Sbalil jsem to nejnutnější a vyjel jsem na kole. Tentokrát mi cesta trvala poněkud déle. V bočních taškách na nosiči jsem měl 18 Ah akumulátor a TCVR R2CW, mikrofon a propojovací šňůry atd. Trubka cca 3 m, spolu se složenou ANT, trčela kus před i za kolo. Do kopce jsem funěl příšerně a musel jsem zařadit i odpočinek. Prostě expedice jako za mladých časů. Instalace pracoviště byla jedna veliká improvizace. Místo patního ložiska, jsem použil vrut zašroubovaný do opěrky žebříku u posedu. Udělal jsem 63 QSO, což není moc v porovnání s tím, co se dělávalo dříve. Ale pak se mi ukroutil koax a už to nešlo. Udělal jsem jenom 10 velkých čtverců a celkem 1730 bodů. ANT opravím a zkusím vyjet na letní QRP závod se stejnou sestavou a možná i na srpnové kolo VKV PA."
Tady nezbývá než vzpomenout na "staré dobré časy" a Honzovi než gratulovat nejen k jeho soutěžnímu, ale i fyzickému výkonu.
Výpis mých navázaných spojení je opět k nahlédnutí na webu. Děkuji všem za uskutečněná spojení a těším se v příštím kole zase na slyšenou a to i s těmi, s nimiž se mi to dnes nepovedlo.


Pro přechod na jinou stránku použijte tlačítko: