Rok 2014 u OK5AW

… aneb stručný blog se zápisky z roku 2014

Květen 2014

03.05.2014   Toto kolo SSB ligy v pásmu 3,7 MHz se ve své první polovině krylo s podobným závodem v SP. Protože podmínky šíření byly ráno poměrně slušné, bylo i vzájemné rušení mimořádně silné a navazování QSO v této části soutěžního kola docela problematické. Účast byla tradičně o něco slabší, protože odpoledne začínal druhý subregionální VKV závod.
Za této situace jsem navíc zkoušel i novou anténu - opět LW, tentokrát dlouhou jen 27 metrů, zato bez vynucených zalomení a umístěnou o něco výše. V první polovině závodu se mi podařilo navázat jen 37 QSO z 29 okresů, což byla ztráta, kterou se mi už ve druhé polovině kola, kdy ustalo rušení z SP, nepodařilo dohnat. Nastupující letní podmínky šíření s narůstajícím časem ve směru na OM slábly a ukončily dosažitelnost mnoha OM stanic a tím i řady násobičů z OM. Celkový výsledek nakonec byl slabý, pouze 59 QSO z 41 okresů tj. 2419 bodů.
V tomto kole byl náš okres na pásmu zastoupen jenom Františkem, OK1MFM, z obvyklých účastníků chyběli jak Vladimír, OK1NIT, tak i Honza, OK1MNV. Výpis navázaných spojení najdete jako obvykle v online staničním deníku na tomto webu.

04.05.2013 až 05.05.2013    Druhého subregionálního závodu na VKV jsem se zúčastnil až v neděli po dobu cca osmi hodin jako "rozdávač bodů". Za uvedenou dobu jsem stihl v pásmu 144 MHz navázat 50 QSO a rozdat 5496 bodů stanicím ve 13 velkých čtvercích a ve čtyřech zemích. Podmínky nebyly nijak zvlášť dobré, proto ODX bylo jen OM8A v lokátoru JN87WV (334 km) a průměr 110 km/QSO. Výsledek je to obdobný jako v loňském roce.
Mile mne překvapilo, že téměř čtvrtina stanic byla mimo OK, což je poměr, jehož se mi zatím z tohoto QTH dosáhnout nepodařilo (4x SP, 9x DL a 2x OM). Přehled navázaných spojení je jako obvykle uveden v mém online logu.
Protože on-line EDI visualizér UT4UKW již nefunguje a webový odkaz je nedostupný, což možná souvisí se situací v UT, použil jsem ke generování mapky spojení skript od SM7LCB, který však není interaktivní.

Mapa QSO ve druhém
subregionálu


18.05.2014   Začátek tohoto kola VKV Provozního aktivu sliboval velmi dobrý výsledek, když v první hodině jsem měl již 27 QSO, ale zlá předtucha se začala naplňovat ve formě chybějících násobičů. Při nepříliš dobrých podmínkách šíření to se čtyřmi násobiči vypadalo na dost špatný výsledek. Většina vzdálenějších lokátorů byla zcela nedobytná, i když tyto stanice byly dobře slyšet, možnost dovolání byla špatná, protože stanice směrovaly své anténní systémy mimo území Čech. Nakonec až v samém závěru se mi podařilo udělat dva násobiče, když na třetí už nezbyl čas. Polemizovat o tomto stavu je zcela zbytečné, neboť na podobné téma jsem se už rozepisoval několikrát.
Překvapila mne účast stanic z Nové Paky a okolí - po dlouhé době se objevil Honza, OK1JC, Honza, OK1MNV, Milan, OK1FMM a František, OK1MFM, chyběli jen Petr, OK1AKI, a Roman, OK1NPF. Můj celkový výsledek je proto dost hubený - navázaných 38 QSO s celkem 92 body, ale jen do 6 čtverců, v součtu 552 bodů.
Výpis navázaných spojení je opět k nahlédnutí na mém webu. Děkuji všem za uskutečněná spojení a těším se v příštím kole zase na slyšenou a to i s těmi, s nimiž se mi to dnes nepovedlo.


Pro přechod na jinou stránku použijte tlačítko: