Rok 2014 u OK5AW

… aneb stručný blog se zápisky z roku 2014

Únor 2014

01.02.2014   V tomto kole SSB ligy v pásmu 3,7 MHz byly podmínky, které lze označit za typicky zimní, ale proto také se silným QRM stanic z DL a SP a s vysokou úrovní šumu (až S8). Účast stanic byla docela dobrá, ale letos je zatím pozorovatelný úbytek stanic QRP. Že by to byl vliv stanic s velkými výkony? Na pásmu byla v horním segmentu totiž zase docela slušná tlačenice. Vysílání v dolním segmentu soutěžního pásma (3600 až 3650 kHz) ani tentokrát nezkoušel, pouze jej dvakrát proladil, přesto to byl pouze ztracený čas.
Jsem rád, že mé poznámky z minulého kola vyvolaly konečně odezvu v diskuzi, která přinese očekávané úpravy podmínek soutěže od červencového kola, na které se docela těším… Tady je potřeba poděkovat Milošovi, OK1MZM, za iniciativní přístup a dobrou organizaci při úpravách.
V tomto kole byl náš okres na pásmu zastoupen Honzou, OK1MNV, Vladimírem, OK1NIT, a slyšel jsem i Františka, OK1MFM, ale spojení s ním se mi udělat nepodařilo. Můj celkový výsledek 73 QSO a 52 násobičů, tj. 3796 bodů patří k těm docela dobrým. Díky všem za navázaná spojení a těm, s nimiž se mi QSO tentokrát nepodařilo, se omlouvám a těším se zase za měsíc na slyšenou. Výpis navázaných spojení najdete jako obvykle v online staničním deníku na tomto webu.

16.02.2014   Letošní druhé kolo VKV Provozního aktivu bylo podobné kolu minulému, ale přeci jen o poznání lepší… Podmínky šíření v "naší" nadmořské výšce velice proměnlivé, ale s velmi hlubokým únikem a poměrně silným rušením, k němuž výrazně přispěla jedna stanice pracující ze vzdálenosti asi 25 km, která i při úplném odsměrování do minima přijímaného signálu vyráběla splettry ±50 kHz kolem svého kmitočtu. Přesto se dala občas udělat velmi pěkná QSO - ODX 9A2AE v síle S9+20 dB, aby vzápětí nebylo možné dokončit QSO se stanicí pouhých 91 km. Tentokrát si ale nemohu stěžovat, protože se mi podařilo navázat celkem 41 QSO s celkem 105 body do 8 čtverců. Počet stanic, které jsem slyšel v síle více než S9, byl však mnohem větší.
Opět se opakuje výrazný rozdíl ve výsledcích stanic z QTH na kopcích a stanic z domácích stanovišť uvnitř české kotliny. Stanice na kopcích vesměs směrují své antény na zajímavé DX, případně v techto směrech dlouhou dobu volají výzvu, aniž by věnovaly pozornost signálům z OK.
Z Nové Paky a okolí se zúčastnil pouze Roman, OK1NPF, ze svého stálého QTH, naopak z tradičních účastníků chyběl Petr, OK1AKI.
Výpis navázaných spojení je tradičně k nahlédnutí na mém webu. Děkuji všem za uskutečněná spojení a těším se v příštím kole na slyšenou a to i s těmi, s nimiž se mi to dnes nepovedlo.


Pro přechod na jinou stránku použijte tlačítko: