Rok 2014 u OK5AW

… aneb stručný blog se zápisky z roku 2014

Říjen 2014

05.10.2014   Dnes ráno proběhlo další kolo SSB ligy v pásmu 3,7 MHz, které lze charakterizovat nadprůměrnou účastí stanic i poměrně velmi dobrými již podzimními podmínkami šíření. Proto byl docela problém najít volné místo pro volání výzvy, ačkoliv kmitočty i těsně pod 3700 kHz zely prázdnotou a nikdo se tam nepodíval. Tradičně se v tomto mumraji našly velmi silné stanice, které si uprostřed soutěžního pásma vydržely téměř půl hodiny řešit své technické problémy zcela ohledu na kolem probíhající závod.

Minulý měsíc se mi podařilo konečně upravit anténu pro pásmo 80 m tak, aby její konec nevisel těsně nad zemí, což se okamžitě projevilo na jejích vlastnostech. Provoz byl mnohem příjemnější a snadněji jsem se dovolával i stanic, s nimiž jsem míval tradičně problémy.

Náš okres byl opět na pásmu docela aktivní, objevil Honza, OK1MNV a nechyběl ani František, OK1MFM. Moje celková bilance byla 81 QSO a 57 násobičů, tj. slušných 4617 bodů. Přesto nezbývá než gratulovat Honzovi, OK1MNV, k jeho vynikajícímu výsledku 9052 bodů. Staniční deník jako obvykle najdete na tomto webu.

19.10.2014   Na tento VKV Provozní aktiv jsem se docela těšil, protože říjnový aktiv bývá díky dobrým a stabilním podmínkám šíření zdrojem velmi pěkných a dlouhých QSO, kdy některé stanice se ještě ozývají z kopců před nadcházející zimní sezónou. Bohužel moji radost poněkud zkazila jedna velmi aktivní stanice, která zde měla signál rozprostřený spletry po celém pásmu v síle až 59+. Docela mne to donutilo vyzkoušet i jiné přijímače a antény (kromě používané FT897 i FT817 a dokonce Rokytku 02 s anténou OK1DE). Alespoň jsem si ověřil, že rušení nezpůsobuje mé zařízení…

Účast stanic byla velmi dobrá, ale některé stanice se mi i přes sebevětší snahu nepodařilo díky zmíněnému rušení udělat. Přes tyto potíže a vzniklou časovou ztrátu se mi podařilo navázat 40 QSO do 8 čtverců s výsledkem 832 bodů. Honza, OK1MNV, nedbal na nepřízeň počasí (ranní teplota 4°C a silná mlha), vyrazil opět na Kozinec a tradičně se mu povedl pěkný výsledek.

Výpis navázaných spojení je opět k nahlédnutí na mém webu. Děkuji všem za uskutečněná spojení a těším se v příštím kole zase na slyšenou a to i s těmi, s nimiž se to dnes nepovedlo.


Pro přechod na jinou stránku použijte tlačítko: