Rok 2014 u OK5AW

… aneb stručný blog se zápisky z roku 2014

Leden 2014

01.01.2014   Na úvod roku 2014 mi dovolte alespoň přání všeho nejlepšího vám i všem vašim blízkým, především hodně zdraví, úspěchů a splnění všech přání. Děkuji za navázaná spojení i za návštěvy mých webových stránek v uplynulém roce. Také se těším na vaši další přízeň, navázaná QSO a návštěvy mých webových stránek v roce 2014.


PF 2014

01.01.2014   Ještě malé bilanční ohlédnutí za rokem 2013 z pohledu statistik. Za loňský rok jsem navázal celkem 1477 QSO z toho 851 na KV (848 v soutěžích) a 626 na VKV (618 v soutěžích). Není to mnoho, protože soutěžní spojení se týkala především SSB ligy (na KV) a na VKV to byla účast v Provozním aktivu a druhém a třetím subregionálním závodě. Hodně času mi také zabírala činnost kolem webových stránek o počasí. Snad se poměr v roce 2014 více přikloní k vysílání na pásmech a to i mimo soutěže…

04.01.2014   První letošní kolo SSB ligy v pásmu 3,7 MHz bylo opět charaktreristické zimními podmínkami a tím i spoustou OM stanic, které se objevovaly ve velké síle i v druhé hodině závodu. Pásmo proto bylo dost plné, zejména i díky DL a SP stanicím, takže najít volné místo na volání výzvy bez dostatečného ERP nebylo až tak jednoduché. Z toho vyplývalo i dost značné rušení.
Nedá mi to, abych ještě jednou nereagoval na připomínku OK9ZAD ohledně spodního úseku pásma. Protože bylo v horní části pásma dost těsno, po měsíci jsem opět zavítal do dolního segmentu. Strávil jsem tam čtvrt hodiny (hledání stanic, výzva), ale výsledkem byl pouze ztracený čas a počet spojení nula přesto, že tento úsek je vyhrazen mj. i pro provoz stanic nováčků, kteří mají navíc i omezený výkon. Totéž bylo i minulý měsíc. Protože nemám ATU a anténu musím ladit "ručně", nemohu si dovolit takto odskakovat dolů příliš často. Za těchto podmínek se nelze divit, že se tam stanice nehrnou. Je na zvážení, zda místo úseku 3600 až 3650 kHz těchto 50 kHz nepřipojit bezprostředně pod 3700 kHz, zejména pokud je v okolí kmitočtu 3700 kHz dost plno.
I tentokrát jsem udělal spojení se stanicemi, s nimiž jsem dosud nepracoval. Náš okres byl na pásmu tentokrát zastoupen Honzou, OK1MNV, Františkem, OK1MFM a Milanem, OK1FMM.
Můj celkový výsledek 64 QSO a 48 násobičů, tj. 3072 bodů není nijak oslnivý, ale za daných možností jsem spokojen. Díky všem za navázaná spojení a těm, s nimiž se mi QSO nepodařilo, se omlouvám, a těším se zase za měsíc na slyšenou. Výpis navázaných spojení najdete jako obvykle v online staničním deníku na tomto webu.

10.01.2014   Jak je vidět, mé "rýpnutí" do podmínek SSB ligy a jejího spodního segmentu, které jsem zveřejnil tentokrát i v diskusi k tomuto kolu na webu SSB Ligy, konečně našlo patřičnou odezvu a snad pomůže vyřešit tento letitý problém. S tím se pojí i snaha o zkrácení délky jednotlivých kol závodu. Po této změně však volají především stanice používající velké výkony, které se jednak na svém kmitočtu svou razancí prosadí a kolem sebe často vytvoří nepoužitelný úsek pásma, jenž vůbec neodpovídá očekávané šířce pásma pro tento druh provozu. Pokud se vedle takové stanice pokusí někdo pracovat s QRP, což jsem v začátcích sám vyzkoušel, nemá při zkrácení délky kola závodu moc šancí. Stačí se podívat na mé výsledky do roku 2008, tehdy ještě pod značkou OK1AWK a se zařízením FT-817.
Myslím, že další navrhované kroky by bylo vhodné zvážit až poté, co bude upraven kmitočtový segment a bude nějakou dobu využíván. Po této změně se zcela určitě objeví nové podklady pro další změny. Příliš mnoho změn najednou může vést naopak k tomu, že počet účastníků SSB Ligy začne klesat. V tomto mne dost zaráží někteří velmi aktivní účastníci diskuse, především Adam, OK2IPW, jehož výsledky jsem v přehledu výsledkových listin za posledních pět let nenašel…

19.01.2014   V letošním prvním kole VKV Provozního aktivu se znovu ukázala inverze, která však do našich "horších" QTH nezasáhla, což výrazně ovlivnilo výsledky. Stanice v těch výhodnějších QTH se mohou chlubit nadprůměrnými výsledky, ostatní se většinou dostali naopak výrazně pod průměr, protože většina stanic nad inverzí se ohlížela většinou po DX stanicích.
Pouhých 22 QSO v první hodině a celkový počet spojení 34 je toho důkazem. Většina spojení se tentokrát odehrála v okruhu 200 km a výrazně delší spojení se mi nepodařilo a ani jsem tyto stanice neslyšel. Skóre nakonec bylo jen 86 bodů při sedmi násobičích, tedy celkově 602.
Děkuji všem za uskutečněná spojení a těším se v příštím kole na slyšenou a to i s těmi, s nimiž se mi to tentokrát nepovedlo.


Pro přechod na jinou stránku použijte tlačítko: