Rok 2013 u OK5AW

… aneb stručný blog se zápisky z roku 2013

Duben 2013

22.04.2013   Dnes jsem si prohlédl konečné české výsledky 1. subregionálního závodu 2013, kde v kategorii 144 MHz LP, Single na prvním místě je Roman, OK1NPF. Gratuluji Romane!

21.04.2013   Dubnové kolo VKV Provozního aktivu musím hodnotit z mého pohledu jako slabší, protože i když se mi podařilo navázat obvyklý počet spojení, výrazně mi tentokrát chyběly násobiče. Nakonec se mi podařilo navázat celkem 39 QSO s celkem 96 body, ale jen do 6 čtverců. Již druhé kolo po sobě tentokrát chyběl oproti všem zvyklostem zejména JN69 a navíc také JN99. Ačkoliv jsem se snažil vyhledávat stanice z obou uvedených směrů, byla to pro mne jen ztráta času. Potvrzuje se tak moje domněnka o chybějících lokátorech u stanic "uvnitř české kotliny". Zkrátka stanice v okrajových částech minimálně směrují své signály do Čech.

Z Nové Paky a okolí se zúčastnili Petr, OK1AKI a Roman, OK1NPF. I v tomto kole se na dvoumetru se objevila celá řada stanic, které jsem již delší dobu neslyšel včetně některých značek zcela nových.

Výpis navázaných spojení je opět k nahlédnutí na mém webu. Děkuji všem za uskutečněná spojení a těším se v příštím kole zase na slyšenou a to i s těmi, s nimiž se to dnes nepovedlo.

18.04.2013   Při dnešním obvyklém procházení radioamatérských webů jsem narazil na velmi zajímavý článek Vladimíra, OK1VPZ, s nímž nelze než souhlasit. Naprosto přesně popisuje stav vývoje naší radioamatérské komunity po roce 1989. Článek je napsán zcela bez emocí a jakéhokoliv osočování, pouze popisuje situaci, jež se dala předpokládat, ale nikdo jsme ji s takovou razancí nečekali… Nezbývá, než se rychle vzpamatovat a začít něco pro naše radioamatérské dění dělat. Vladimíre díky!

06.04.2013   Dubnového kola SSB ligy v pásmu 3,7 MHz se zúčastnilo poměrně hodně stanic, ale tím narostlo i rušení a obtížně se hledalo volné místo pro zavolání výzvy. Podmínky šíření byly poměrně dost rozkolísané. Zkoušel jsem i vysílání v dolním segmentu soutěžního pásma (3600 až 3650 kHz), ale byl to pouze ztracený čas. Čtvrt hodiny prohledávání a volání výzvy, ale ani jedna soutěžící stanice, natož QSO. Myslím, že připojení oněch 50 kHz přímo pod 3700 kHz by bylo nejlepším řešením. Takto přechod do spodního úseku spoustu stanic odradí, protože pokud nemají automatický anténní tuner, znamená to i nutnost přeladění antény. Díky tomu, že pásmo začíná být už více než plné, rozvinula se zajímavá diskuze na webu SSB Ligy o obsazování frekvencí, kterou doporučuji si přečíst.

V tomto kole byl náš okres na pásmu zastoupen jenom Františkem, OK1MFM, chyběli jak Vladimír, OK1NIT, tak i Honza, OK1MNV. Můj celkový výsledek 74 QSO a 55 násobičů, tj. 4070 bodů lze řadit s ohledem na použité vybavení k těm dobrým. Výpis navázaných spojení najdete v online staničním deníku na tomto webu.

03.04.2013   Zveřejnění základních materiálů 7. sjezdu ČRK deset dní po jeho ukončení opravdu nelze považovat za "Aktualitu" …BŘEZEN 2013    |   KVĚTEN 2013