Rok 2013 u OK5AW

… aneb stručný blog se zápisky z roku 2013

Květen 2013

19.05.2013   Toto kolo VKV Provozního aktivu bylo přesnou kopií kola minulého a musím ho hodnotit z mého pohledu opět jako slabší, protože i když se mi podařilo navázat obvyklý počet spojení, výrazně mi i tentokrát chyběly násobiče.
Nakonec se mi podařilo navázat celkem 38 QSO s celkem 95 body, ale jen do 6 čtverců. Již druhé kolo po sobě tentokrát chyběl oproti všem zvyklostem zejména JN69 a navíc také JN99. Ačkoliv jsem se snažil vyhledávat stanice z obou uvedených směrů, byla to pro mne jen ztráta času. Potvrzuje se tak moje domněnka o chybějících lokátorech u stanic "uvnitř české kotliny", zejména pokud se objeví trochu lepší podmínky například díky vyššímu kmitočtu MUF či výskytu Es vrstvy. Zkrátka stanice v okrajových částech minimálně směrují své signály do Čech.
Z Nové Paky a okolí se zúčastnili Roman, OK1NPF, Honza, OK1JC a OK1KMP. Naopak z tradičních účastníků chyběl Petr, OK1AKI.
Výpis navázaných spojení je opět k nahlédnutí na mém webu. Děkuji všem za uskutečněná spojení a těším se v příštím kole zase na slyšenou a to i s těmi, s nimiž se mi to dnes nepovedlo.

04.05.2013 až 05.05.2013    Proběhl 2. subregionální závod na VKV, kterého jsem se chvílemi zúčastnil jako "rozdávač bodů". QRV jsem byl cca 1,5 hodiny v sobotu a asi 3,5 hodiny v neděli. Za uvedenou dobu jsem stihl v pásmu 144 MHz navázat 47 QSO a rozdat 5698 bodů stanicím ve 13 velkých čtvercích a v pěti zemích. Podmínky nebyly nijak zvlášť dobré, zejména byly proměnlivé a se značným dost hlubokým QSB. Také jsem postrádal více stanic z východu a jihovýchodu a v sobotu i ze severozápadu. Nejdelší spojení tentokrát jen DL0GTH v lokátoru JO50JP (336 km), průměr 121,2 km/QSO. Přehled navázaných spojení je opět uveden v mém online logu a na přiložené interaktivní mapce, která byla vytvořena pomocí EDI Visualizeru od UT4UKW.

Mapa QSO ve druhém 
subregionálu

04.05.2013   Květnového kola SSB ligy v pásmu 3,7 MHz se tentokrát zúčastnilo o poznání méně stanic a bylo možné najít i místo pro volání výzvy. Podmínky však nebyly nijak vynikající, zejména stanice z OM byly slabší a bylo jich slyšet o poznání méně. Zřejmě už se projevují letní podmínky i na tomto pásmu.
Objevil se ale nový fenomén - záměrné vytlačování stanic z kmitočtu laděním vysílače přímo na pásmu, které trvalo i několik minut. Uvedená stanice má asi hroší kůži, protože ani upozornění na obsazený kmitočet jí nijak nevadilo. Stalo se mi to několikrát, poprvé asi po deseti minutách závodu, kdy jsem na kmitočtu byl již před závodem a evidentně jedna ze silnějších stanic, kterou tentokrát nebudu jmenovat, si dělala takovýmto "laděním" místo na mém kmitočtu a v jeho okolí cca ±1,5 kHz, aby tam následně mohla volat výzvu. Tento stav se opakoval ještě dvakrát. Myslím si, že jednak by měl každý před naladěním poslouchat a případně se zeptat, zda je kmitočet volný. Navíc motto závodu říká cosi o klidu a žádném stresu…
Vysílání v dolním segmentu soutěžního pásma (3600 až 3650 kHz) jsem tentokrát ani nezkoušel, pouze jej dvakrát proladil, ale i tak to byl pouze ztracený čas.
V tomto kole byl náš okres na pásmu zastoupen zase jenom Františkem, OK1MFM, chyběli jak Vladimír, OK1NIT, tak i Honza, OK1MNV. Můj celkový výsledek 64 QSO a 43 násobičů, tj. 2752 bodů lze řadit k těm slabším, ale ve srovnání s výsledky z květnových kol v minulých letech patří k těm dobrým. Díky všem za navázaná spojení, těm, s nimiž se mi to tentokrát nepodařilo, se omlouvám, a těším se zase za měsíc na slyšenou. Výpis navázaných spojení najdete jako obvykle v online staničním deníku na tomto webu.DUBEN 2013    |   ČERVEN 2013