Rok 2013 u OK5AW

… aneb stručný blog se zápisky z roku 2013

Červenec 2013

21.07.2013   Červencové kolo VKV Provozního aktivu bylo podobné kolu minulému a musím ho hodnotit z mého pohledu jako slabší, protože i když se mi podařilo navázat obvyklý počet spojení, výrazně mi i v tomto kole chyběly násobiče. Podmínky šíření v "naší" nadmořské výšce byly spíše slabší a slabší byl i počet soutěžících stanic.
Nakonec se mi podařilo navázat celkem 34 QSO s celkem 84 body, ale jen do 6 čtverců. Již třetí kolo po sobě tentokrát chyběl oproti všem zvyklostem zejména JN69 a navíc také JN99. Ačkoliv jsem se snažil vyhledávat stanice z obou uvedených směrů, byla to jen ztráta času. Dále se tak potvrzuje moje domněnka o chybějících lokátorech u stanic "uvnitř české kotliny", zejména pokud se objeví trochu lepší podmínky šíření, například díky vyššímu kmitočtu MUF či výskytu Es vrstvy. Výrazný je proto i rozdíl v počtu násobičů u stanic na horách a u stanic v nižších QTH. Zkrátka stanice v okrajových částech minimálně směrují své signály do Čech.
Z Nové Paky a okolí se zúčastnili Roman, OK1NPF, Honza, OK1JC a OK1KMP. Naopak z tradičních účastníků chyběl Petr, OK1AKI.
Výpis navázaných spojení je tradičně k nahlédnutí na mém webu. Děkuji všem za uskutečněná spojení a těším se v příštím kole na slyšenou a to i s těmi, s nimiž se mi to dnes nepovedlo.

06.07.2013 až 07.07.2013    Proběhl Polní den (3. subregionální závod) na VKV, kterého jsem se zúčastnil až druhý den opět v roli "rozdávače bodů". Za asi pět hodin v několika nesouvislých částech jsem stihl v pásmu 144 MHz navázat 64 QSO a rozdat 6669 bodů stanicím ve 14 velkých čtvercích a v pěti zemích. Podmínky nebyly nijak zvlášť dobré a byly dost proměnlivé s hlubokým QSB, takže dost QSO se nepovedlo ani dokončit. Nejdelší spojení bylo se stanicí DH8BQH v lokátoru JO73CE (315 km), průměr byl slabší, jen 104,2 km/QSO. Příjemným zpestřením bylo i několik CW QSO. Přehled navázaných spojení je opět uveden v mém online logu a na přiložené interaktivní mapce, která byla vytvořena pomocí EDI Visualizeru od UT4UKW.

Mapa QSO ve druhém 
subregionálu

Ze stanic z Nové Paky se tentokrát zúčastnil jen Roman, OK1NPF, který ještě také stačil zachraňovat čest OK1KMP. Romane, díky.

06.07.2013   V tomto kole SSB ligy v pásmu 3,7 MHz byla opět účast slabší, asi byla ovlivněna jednak začátkem prázdnin, ale i probíhajícím "dlouhým" volnem a nadcházejícím polním dnem. Podmínky byly mimořádně slabé, se silným QRN a vysokou úrovní šumu (až S8), navíc byly i velmi rozkolísané, takže byl občas problém začaté QSO dokončit a některá QSO se podařila až na druhý pokus. Jelikož se jedná o typicky letní podmínky, signály z OM rychle po začátku závodu slábly a ve druhé polovině závodu byly slyšet OM stanice jen s QRO. Vysílání v dolním segmentu soutěžního pásma (3600 až 3650 kHz) jsem opět ani nezkoušel, pouze jej dvakrát proladil, ale i tak to byl pouze ztracený čas.
V tomto kole byl náš okres na pásmu zastoupen Františkem, OK1MFM, a Milanem, OK1FMM. I tentokrát chyběli jak Vladimír, OK1NIT, tak i Honza, OK1MNV. Můj celkový výsledek 60 QSO a 41 násobičů, tj. 2460 bodů lze řadit k těm slabším, ale ve srovnání s výsledky z červencových kol v minulých letech patří k těm dobrým. Díky všem za navázaná spojení a některým tentokrát i za trpělivost, vzhledem k podmínkám. Těm, s nimiž se mi QSO tentokrát nepodařilo, se omlouvám, a těším se zase za měsíc na slyšenou. Výpis navázaných spojení najdete jako obvykle v online staničním deníku na tomto webu.ČERVEN 2013    |   SRPEN 2013