Rok 2013 u OK5AW

… aneb stručný blog se zápisky z roku 2013

Říjen 2013

05.10.2013   Říjnové kolo SSB ligy v pásmu 3,7 MHz tradičně nezklamalo jak dobrými podmínkami, tak i docela slušnou účastí. Signály byly vcelku stabilní a velmi dobré byly signály z OM, které "vydržely" až do druhé poloviny závodu - další připomenutí stále kratšího dne. Aktivita v dolním segmentu mne tentokrát zcela zklamala, za čtvrt hodiny strávené v této části pásma se mi tentokrát nepodařilo udělat nic a ani jsem žádné soutěžící stanice neslyšel. Opět mne překvapila celá řada nových stanic, jde jen o to, aby se jejich výsledky také objevily ve výsledkové listině.
V tomto kole byl náš okres na pásmu zastoupen opět Honzou, OK1MNV a Vladimírem, OK1NIT, Františka, OK1MFM, jsem tentokrát neslyšel, stejně jako Milana, OK1FMM. Můj celkový výsledek 74 platných QSO a 57 násobičů, tj. celkových 4218 bodů lze považovat za docela slušný.
Díky všem za navázaná spojení, těm, s nimiž se mi QSO nepodařilo, se omlouvám, a těším se zase za měsíc na slyšenou. Výpis navázaných spojení najdete jako obvykle v online staničním deníku na tomto webu.

20.10.2013   Podmínky šíření při říjnovém kole VKV Provozního aktivu tradičně nezklamaly a umožnily velmi pěkná spojení se stanicemi OM, 9A a zčásti i DL s velmi silnými signály, které byly jen občas ovlivněny hlubším QSB. Stejně pěkné signály chodily i z JO63, JO72 a dalších lokátorů, ty se mi však buď kvůli QRM nebo relativně malému ERP nepodařilo udělat. Zato však chyběly "domácí" stanice, které obvykle zvyšovaly základní bodové skóre. Zkrátka násobičů nezvykle mnoho, ale bodů málo.
Proto celkový počet QSO 36 považuji jinak za docela dobrý. Tentokrát se mi podařilo celkem 10 násobičů (mj. JN88, JN87 a JN86), ODX byl 9A2L z JN86HF (480 km), který tu chvílemi burácel až 59+20 dB. Výsledek nakonec překvapil souhrnem 1030 bodů. Po odečtení spojení s "DX" stanicemi by však byl díky absenci řady místních QSO zhruba poloviční. Z Nové Paky a okolí se zúčastnili jako vždy Roman, OK1NPF, a také Petr, OK1AKI, postrádal jsem Honzu, OK1JC.
Můj výsledek ovlivnilo i to, že jsem trochu zápasil se staničním deníkem, jelikož jsem si den před aktivem provedl upgrade operačního systému (Win 8 na Win 8.1) na svém notebooku, a už jsem neodzkoušel funkci všech ovladačů a programů, což jsem prováděl až během závodu. Vše se nakonec podařilo zprovoznit, jen z toho plyne poučení, že se nevyplácí bezhlavě důvěřovat všem slibům oné společnosti z amerického Redmondu o bezproblémovém upgrade, protože jsem do doby úplného zprovoznění musel data ručně zálohovat po každém QSO.
Výpis navázaných spojení je uveden jako obvykle v mém online logu. Děkuji všem za uskutečněná spojení a těším se v příštím kole na slyšenou i s těmi, s nimiž se mi to tentokrát nepovedlo.ZÁŘÍ 2013    |   LISTOPAD 2013