Rok 2013 u OK5AW

… aneb stručný blog se zápisky z roku 2013

Prosinec 2013

07.12.2013   Poslední letošní kolo SSB ligy v pásmu 3,7 MHz se vyznačovalo poměrně značným rušením a to jak šumem (často v síle až S9), tak i QRM od zahraničních stanic, v souvislosti se zimními podmínkami šíření. Zarazil mne i velmi rušný provoz nesoutěžících stanic uvnitř nejzajímavějšího úseku soutěžního pásma. Podmínky ve směru na OM byly velmi dobré a signály z OM "vydržely" až do druhé poloviny závodu. Opět po delší odmlce jsem zavítal i do dolního segmentu soutěžního pásma, ale trend je setrvalý a jakékoliv pokusy o aktivitu v dolním segmentu jsou jen ztrátou času. I v tomto kole mne překvapila řada nových stanic, ale jejich výsledky jsem většinou ve výsledkové listině zatím až na výjimky neobjevil, podobně jako u celé řady "pravidelných" účastníků.
V tomto kole byl náš okres na pásmu zastoupen opět Honzou, OK1MNV a Františkem, OK1MFM. Můj celkový výsledek 69 platných QSO a 49 násobičů, tj. celkových 3381 bodů lze řadit k těm spíše průměrným.
Díky všem za navázaná spojení, těm, s nimiž se mi QSO nepodařilo, se omlouvám, a těším se zase za měsíc na slyšenou. Výpis navázaných spojení najdete jako vždy v online staničním deníku na tomto webu.

15.12.2013   Inverzní situace při posledním letošním kole VKV Provozního aktivu výrazně ovlivnila výsledky stanic. Navíc blížící se vánoční svátky se také podstatně podepsaly na účasti, proto výsledky jsou minimálně u poloviny stanic nižší, zejména těch, jejichž QTH leží v nízkých nadmořských výškách. Tentokrát na podmínkách šíření vydělaly stanice, které pracovaly z QTH nad 900 metrů n. m., což byla v Čechách výška, v níž se nacházela hranice inverzní vrstvy. Signály vzdálenějších stanic byly v oblasti pod inverzí výrazně slabší než obvykle a dost nestabilní. Tak, jako v minulém kole, chyběla spojení s "domácími" stanicemi, které tradičně zvyšovaly základní bodové skóre.
Celkový počet 31 QSO považuji za slabý (v první hodině 19), násobičů jsem měl 7, ODX byl jen OK1KJP z JN78DR (215 km), který však byl na začátku kola slyšet 59+20 dB, ale později jeho signály výrazně zeslábly. Celkový výsledek  bodů, tj. v souhrnu pouhých 539 bodů. Z Nové Paky a okolí se zúčastnil jen vždy Roman, OK1NPF s tradičně vynikajícím výsledkem, Petra, OK1AKI, ani Honzu, OK1JC, či Milana, OK1FMM, jsem neslyšel.
Výpis navázaných spojení je uveden v mém online logu. Děkuji všem za všechna navázaná spojení v roce 2013, přeji příjemné prožití vánočních svátků a do nového roku vše dobré, hlavně hodně zdraví. I v příštím roce se budu se všemi těšit na slyšenou a to i s těmi, s nimiž se mi to letos nepovedlo.LISTOPAD 2013