Rok 2013 u OK5AW

… aneb stručný blog se zápisky z roku 2013

Leden 2013

20.01.2013   První letošní VKV Provozní aktiv proběhl za poměrně mrazivého dne, což zřejmě odradilo od účasti některé stanice, které se obvykle ozývají z kopců. I tak mne zaujala slušná účast OK stanic a za dobu závodu se mi podařilo navázat celkem 38 QSO do 7 čtverců, takže výsledek byl obdobný jako loni v tomto kole, přestože jsem se účastnil provozu pouze asi něco přes dvě hodiny čistého času.

Dobrá byla i účast stanic z Nové Paky a okolí (OK1AKI, OK1NPF, OK1JC, OK1KMP). Na dvoumetru se objevila se i celá řada stanic, které jsem již delší dobu neslyšel. První hodina mi přinesla 25 QSO, druhá, kdy jsem se převážně věnoval jiným povinnostem, jen 5 QSO a poslední hodina 7 QSO.

Výpis navázaných spojení je opět k nahlédnutí na mém webu. Děkuji všem za uskutečněná spojení a těším se v příštím kole zase na slyšenou a to i s těmi, s nimiž se to dnes nepovedlo.

15.01.2013   Před neuvěřitelnými 45 lety jsem poprvé získal samostatnou koncesi OK1AWK. Proto jsem dnes plánoval, že výročí oslavím alespoň pár QSO tak, jako před lety. To byl plán, skutečnost však byla zcela jiná. Protože jsem nedávno dokončil další šablony webových stránek o počasí, sesypalo se na mne tolik zájemců o různé individuální úpravy, že z plánu nakonec nebylo nic. Tak snad za rok…

05.01.2013   Dnes ráno proběhlo první letošní kolo SSB ligy v pásmu 3,7 MHz, které lze charakterizovat průměrnou účastí stanic, ale poměrně horšími podmínkami šíření s vysokou úrovní základního rušení na pásmu (až S9) a dost silným rušením jak z SP, tak i DL. Proto byl docela problém najít volné místo a i se svým výkonem 100 W (FT-897 s anténou LW 42 m) jsem byl často vytlačován silnějšími stanicemi. V tomto mumraji se přesto našly dvě velmi silné stanice, které si uprostřed soutěžního pásma vydržely téměř půl hodiny řešit své technické problémy zcela ohledu na kolem probíhající závod.

Za této situace se opět nabízí otázka již několikrát diskutovaného 50 kHz úseku pásma, zda jej nepřesunout z nynějších 3600 až 3650 kHz na 3650 až 3700 kHz a soutěžní úsek tak nescelit. Výhodu by to přineslo i pro stanice třídy N, které mají vymezen úsek mezi 3550 a 3700 kHz.

Tentokrát byl náš okres opět na pásmu docela aktivní, protože se po delší odmlce objevil Honza, OK1MNV a nechyběl ani František, OK1MFM. Celková moje bilance byla 72 QSO a 50 násobičů, tj. 3600 bodů. Staniční deník jako obvykle najdete na tomto webu.

02.01.2013   Začátek roku svádí k bilancování uplynulého roku a předsevzetím do roku nadcházejícího, ale do toho se pouštět nebudu. Jednak by to nebylo čtení moc radostné, protože bych se nemohl vyhnout dění ve společnosti a komentování současného stavu by mnohdy bylo jen těžko publikovatelné. Navíc očekávání od roku právě začínajícího mne také příliš nenaplňuje optimismem.

Situace mezi radioamatéry u nás docela věrně obráží dění ve společnosti, proto ani v této oblasti nejsem příliš nadšený. Jsou občas některé náznaky, že se někde něco podařilo, ale je toho tak málo, že to mnohdy ani nestojí moc za zmínku. Protože jsem již "starší" ročník a něco pamatuji, jelikož v letošním roce oslavím 50 let provozu na radioamatérských pásmech a z toho 45 let pod vlastní volací značkou, mohu leccos srovnávat. O tom snad později.

Na Nový rok jsem se odpoledne pokusil udělat pár spojení s našimi stanicemi, ale jaké bylo mé překvapení, když na 144 MHz nic, na 1,8 MHz nic a na 3,5 MHz se mi povedlo pouze pár spojení se stanicemi v OM, mj. i s jedním z nejstarších aktivních OM amatérů - Gejzou OM94GI z Košic. OK stanice opět jakoby vymizely. Byl jsem z toho poněkud smutný, protože pamatuji léta, kdy provoz OK stanic na pásmech byl velmi živý a spojení se dělala i třeba v poledne. Doba je však asi jiná a s tím se mění i lidé (radioamatéry nevyjímaje) …

01.01.2013   Na úvod roku 2013 mi dovolte alespoň přání všeho nejlepšího vám i všem vašim blízkým, především hodně zdraví, úspěchů a splnění všech přání. Děkuji za navázaná spojení i za návštěvy mých webových stránek v uplynulém roce. Také se těším na další vaši přízeň, navázaná QSO a návštěvy webových stránek v roce 2013.


PF 2013


ÚNOR 2013