Antény pro KV pásma

Původně jsem v tomto QTH začínal s drátovými anténami obecné délky, což pro omezený provoz s transceiverem FT-817ND a jednoduchým Γ článkem pro malý VF výkon. S pořízením transceiveru vyššího výkonu a postupným zapojením do různých KV závodů a snahou využívat další pásma jsem byl nucen řešit problém antén.
Jelikož mám k dispozici malý prostor zahrady a navíc malou výšku, v níž může být anténa umístěna, byla prvním řešením opět anténa typu LW délky asi 27 metrů přizpůsobená anténním členem MFJ-904H v blízkosti transceiveru. Anténa byla několikrát zalomena a protože ani zemní vodivost zde není nijak vynikající, problémy byly zcela zřejmé… Stav se dále zhoršil po propojení transceiveru s počítačem a také, jak v domácnosti přibývaly spotřebiče, jejichž EMC není na zrovna vysoké úrovni.
Jednak jsem byl nucen řešit problémy zemních radiálů, jednak jsem volil anténu napájenou symetricky, resp. přes transmatch koaxiálním kabelem. Protože mám na zahradě k dispozici prostor o délce asi 25 metrů a chtěl jsem využívat i pásmo 3,5 MHz, antény typu W3DZZ, dipól či G5RV nepřicházely v úvahu. Moje volba padla na docela sympatickou anténu G7FEK, s jejímž používáním se setkávám v poslední době častěji.

Anténa G7FEK

Její základní popis je uveden na stránkách Mirka OK1UFC, podrobný na stránce Jirky OK5IM a v originále na stránkách autora G7FEK. Anténa je v horizontální části dlouhá necelých 15 metrů, což mi vyhovovalo, vertikální "žebříček" je dlouhý 7,5 metru a je součástí zářičů. Toto však byla hodnota, kterou jsem nemohl dodržet vzhledem k maximální výšce cca 5 metrů. Pro napájení jsem použil koaxiální kabel H155 délky 16,5 metru. Zemní radiály jsem instaloval dva (podle autora Mike G7FEK postačí jeden).
Anténu jsem provozoval asi rok a půl, k přizpůsobení jsem použil opět anténní člen MFJ-904H. Ve srovnání s původním řešením (LW) mohu konstatovat, že úroveň RFI výrazně poklesla, ale projevily se další nepříjemné vlastnosti, zejména výrazná závislost vyzařovacích parametrů na změnách zemní vodivosti a to až tak, že mnohdy byla horší než původní LW. Navíc docházelo i ke značným změnám přizpůsobení, což v důsledku vedlo ke zničení anténního členu MFJ-904H, jehož jmenovitý maximální vstupní výkon je udáván na 100 W. Uvedené ne příliš dobré zkušenosti mne v poslední době vedly k volbě antény END FED.

Anténa 5B END FED

Tato anténa je vlastně modifikací antény typu LW, jejíž délka se blíží délce rezonanční. Její princip je podrobně popsán opět na stránkách Mirka OK1UFC. Anténu jsem zakoupil v e-shopu Jirky OK5IM, vybral jsem samozřejmě model pro pět pásem (80-40-20-15-10 m), která je dlouhá 23 metrů a pro pásmo 3,5 MHz je prodloužena cívkou.
Ve druhé polovině července 2022 jsem ji za významné pomoci Honzy OK1MNV (Honzo díky!) nainstalovali místo původní G7FEK. Několik snímků z instalace následuje. Slouží především k dokumentaci, jak je anténa nainstalována.

Uchycení balunu a linkového izolátoru

Detail uchycení balunu, linkového izolátoru a napojení antény, uzemnění a napáječe

Vložený izolátor

Vložený izolátor u uchycení k domu

Prodlužovací cívka pro 80 metrů

Prodlužovací cívka pro pásmo 80 metrů

Honza OK1MNV v akci

To nebyla sklizeň arónie, to jen Honza OK1MNV uvolňoval zachycený zářič z větví

Při měření po dokončení anténa vykazuje velmi dobré parametry přizpůsobení na všech pásmech, pro která je určena. Rovněž zmizelo RFI, které se projevovalo na některých spotřebičích uvnitř domu, především u lednice a mrazáku. Celkový dojem z antény zde popíši až s odstupem času a po absolvování několika závodů.

   PŘEDCHÁZEJÍCÍ STRÁNKA   

Poslední aktualizace stránky 03.08.2022 11:55 hod.