Mé vysílací zařízení dříve a nyní (pokračování)

Moje antény dříve

V dřívějším QTH v Praze jsem v devadesátých letech používal pro pásmo 144 MHz dipól, který byl umístěn 25 m nad terénem na výložníku na balkóně a kromě směru na sever, chodil velmi dobře i s výkonem 25 W. Na vyšší KV pásma jsem používal zkrácený vertikál. Vše bylo dáno tím, že jsem v té době bydlel na sídlišti v novostavbě a neměl přístup na střechu domu. V předchozím QTH v Praze 10 jsem používal desetiprvkovou Yagi podle OK1DE s rotátorem a na krátkých vlnách jsem rovněž měl různé antény, nejvíce však vzpomínám na tehdy vynikající LW anténu o délce 63 metrů a výšce nad terénem kolem 35 metrů. Ale to už je dnes jen nostalgická vzpomínka…

Současné antény

Po přestěhování do Nové Paky v roce 2000 se moje antény stále ještě nacházejí ve stavu dočasného řešení, i když bych byl nerad, aby to ještě trvalo příliš dlouho. Ve svých řešeních jsem dost omezen malým prostorem pozemku (cca 20 x 30 m) a nutným ohledem na ostatní uživatele zahrady. Pro KV jsem používal pouze anténu typu LW dlouhou cca 27 m a v záloze měl LW dlouhou 13 m. Jejich výška nad terénem byla jen asi 8 metrů. Před tímto anténním vybavením jsem měl také šikmý dipól (Inv. V) 2 x 20 metrů. Jejich používání ukončila v roce 2021 vichřice a zub času, který se na jejich stavu dost podepsal. Proto jsem v průběhu roku 2021 instaloval novou KV anténu podle G7FEK z výroby Jirky OK5IM, včetně potřebných zemních radiálů.

Pro pásmo 144 MHz jsem původní čtyřprvkovou Yagi vlastní konstrukce, která zvolna dosluhovala, nahradil nejprve čtyřprvkovou anténou italské firmy ECO, u níž však byly velké problémy s přizpůsobením a ziskem. Proto jsem ji nahradil novou anténou.

A144S5R  Má volba tehdy padla na pětiprvkovou anténu DIAMOND A144S5R, která svou konstrukcí i katalogovými parametry splňovala mé představy na vhodnou náhradu původní antény. Navíc mne tato anténa zaujala i svým minimálním poloměrem otáčení, protože je umístěna i s rotátorem na půdě pod střechou. Pro provoz přes převaděče vysílám občas do rukávového dipólu vlastní konstrukce. Pro pásmo 432 MHz jsem používal třináctiprvkovou anténu Yagi fixně umístěnou ve směru JV.

dualband 144/432 MHz  S postupným přechodem na provoz v pásmu 432 MHz jsem i toto řešení opustil a přešel na dvoupásmovou anténu pro 144 a 432 MHz (5 a 8 prvků) opět z dílny Jirky OK5IM. Bohužel větší anténa se mi s rotátorem pod střechu nevejde a a na střechu ji už dávat nechci vzhledem ke svému věku a případné potřebě údržby. Anténa má jen jeden svod pro obě pásma, proto jsem vyměnil také koaxiální napáječ a nyní používám nízkoútlumový kabel typu Hyperflex 10.


   PŘEDCHÁZEJÍCÍ STRÁNKA    |   NÁSLEDUJÍCÍ STRÁNKA