Staniční deníky OK5AW

Nejdříve něco z historie

Elektronickou podobu univerzálního staničního deníku jsem začal používat již kolem roku 2003. Do nedávné doby jsem používal dnes již zastaralý, ale přesto funkční staniční deník CQRLOG ve verzi pro Windows. Petr, OK2CQR - nyní OK7AN, ho jako betaverzi dokončil v roce 2004. Deník byl v češtině se slušnou nápovědou a pro mé tehdejší nenáročné používání mi plně vyhovoval. Bohužel čas se naplnil, počet QSO v deníku překročil 11000, mezi to přišla i nějaká ta aktualizace Windows a deník odmítl další komunikaci.
Začal jsem se proto shánět po jiném slušném univerzálním deníku, který by splňoval mé požadavky. Protože nejsem příznivcem Linuxu, další verze CQRLOGu pro mne již nepřicházely v úvahu. Linux jsem kdysi v práci používal, ale po odchodu do důchodu jsem zůstal u Windows, neboť i software mé meteorologické stanice, kterou provozuji, běží také jen pod tímto OS. Začal jsem tedy hledat univerzální deník pro Windows, jenž by nebyl placený, byl dále vyvíjen, podporoval komunikaci s mým transceiverem FT-991 a byl uživatelsky přívětivý.
Moje první volba padla na Ham Radio Deluxe (HRD) ve verzi 5.24, což je poslední volně šířená z roku 2012. Bohužel tato verze již rychle zastarala od doby, kdy zemřel původní autor Simon Brown, HB9DRV. Nepodporuje proto ani můj tcvr FT-991. Aktuální verze HRD 6.40 je již placená a cena 100 USD mi přijde docela vysoká. Deník Logger32, který jsem rovněž zkoušel, jsem po delším souboji zavrhl, neboť jeho vývoj se v roce 2014 zastavil na verzi 3.50 podobně jako u deníku YPlog na verzi 4.4. Proto mne zaujala poslední aktualizace deníku UR5EQF verze 3.31-61 kolektivu převážně ruských autorů, kteří pokračují v díle původního autora, a deník Log4OM od italského autora IW3HMH. Vzhledem k tomu, že oba deníky jsou vynikající, přitom mají jednoduché nastavení oproti deníku Logger32 a využívají podobný rozsah funkcí, nakonec jsem se přiklonil ke druhému z obou deníků. Druhý z nich mi umožňje i přenosnou (portable) instalaci na USB disk. Docela pěkný základní přehled elektronických staničních deníků, i když už starší, lze najít na této stránce.

Poslední aktualizace stránky 16.04.2019 12:00 hod.

NÁSLEDUJÍCÍ STRÁNKA