Staniční deník OK5AW

Staniční deník Log4OM verze 1

Poslední verzi deníku lze stáhnout na adrese původního autora jak ve verzi pro stabilní instalaci, tak i v přenosné verzi. Deník je zatím dostupný pouze v angličtině a italštině, přesto je uživatelsky velmi příjemný a lze ho ovládat i s minimálními znalostmi angličtiny, když jsou k dispozici manuály v anglickém a francouzském jazyce. Je šířen bezplatně, často aktualizován a rychle reaguje na oprávněné potřeby radioamatérů. V době psaní této stránky má poslední dostupná verze označení 1.41, kterou lze stáhnout z umístění Log4OM V1. Na webu lze najít i fórum s dostatečnou podporou z řad komunity uživatelů. Vzhledem k tomu, že používá databázi SQLite nebo MyQSL, počet uložených spojení není nijak kritický.
Log4OM ve verzi 1 podporuje většinu běžných zařízení včetně nejnovějších, digitální druhy provozu, QSL servery jako eQSL, LoTW, tisk štítků pro QSL, vlastní webové stránky stanic, kam lze prezentovat přehled navázaných spojení a to i online. Umožňuje použití i v některých závodech, ale pro svižný soutěžní provoz doporučuji raději používat specializované soutěžní deníky.
Když jsem byl osloven Mojmírem, OK1MHM, a Emilem, OK5AG, zda bych nezkusil stvořit český návod, neváhal jsem a výsledek mé snahy si můžete přečíst zde. Podotýkám, že jde o překlad podstatné části manuálu, protože celý manuál je poměrně rozsáhlý a má přes 200 stran. Vynechal jsem ty části, které běžný uživatel nepotřebuje a pokud je někdo potřebovat bude, předpokládám, že bude natolik zdatný, aby si zbytek přeložil sám z originálu.

Log4OM

Otevřený Log4OM verze 1

Staniční deník Log4OM verze 2

Od 15.01.2020 je k dispozici Log4OM nové generace, který není kompatibilní s původními verzemi tohoto logu, proto v žádném případě NELZE PŘÍMO UPGRADOVAT DO JIŽ POUŽÍVANÉHO ADRESÁŘE, ale pro uživatele Log4OM verze 1 a zájemce o Log4OM verze 2 radím ho instalovat do adresáře zcela nového. V současné době (09.04.2022) je k dispozici verze 2.21.1. Jelikož databáze SQLite v Log4OM verze 1 není kompatibilní s verzí 2, proto nová verze deníku nepřejímá původní nastavení a celou konfiguraci je nutné provést znovu od začátku nebo pomocí nástroje vestavěného v nové verzi lze také většinu nastavení z původní verze přenést. Rovněž data z původní do nové verze je nutné přenést pomocí souboru ADIF ve formátu ADIF 3.0 (obvykle je součástí zálohy původní verze). V deníku ve verzi 2 musí být nejprve vytvořena nová databáze a poté do ní importován soubor ADIF. Program je funkční pod systémem Windows 7, 8, 10 i 11.
Nyní je deník již velmi dobře propracovaný, obsahuje téměř všechny funkce z původní verze i mnohé zcela nové a lze ho stahovat z webu Log4OM V2. I nová verze je k dispozici jak pro domácí počítač, tak i pro mobilní zařízení spustitelné z flash paměti. Jen použité paměťové médium musí mít dostatečnou kapacitu a spouštění trvá o trochu déle, hi…
S ohledem na změny v nové verzi deníku Log4OM jsem již dal k dispozici úplný překlad návodu (velikost 14,8 MB) platného pro verzi 2. Původní přeložený návod, který je k dispozici pro Log4OM ve verzi 1 na tomto webu a který je platný pouze pro verze do 1.41 včetně a pro tuto verzi, již neplatí. A pro nedočkavé je k dispozici i česká verze stručného rychlého návodu Log4OM verze 2, obsahující základní popis a rady pro spuštění deníku.

Log4OM NG

Otevřený Log4OM verze 2

Poslední aktualizace stránky 10.04.2022 06:35 hod.

   PŘEDCHÁZEJÍCÍ STRÁNKA    |   NÁSLEDUJÍCÍ STRÁNKA