Staniční deníky OK5AW

Nejdříve něco z historie

Elektronickou podobu univerzálního staničního deníku jsem začal používat již kolem roku 2003. Do nedávné doby jsem používal dnes již zastaralý, ale přesto funkční staniční deník CQRLOG ve verzi pro Windows. Petr, OK2CQR - nyní OK7AN, ho jako betaverzi dokončil v roce 2004. Deník byl v češtině se slušnou nápovědou a pro mé tehdejší nenáročné používání mi plně vyhovoval. Bohužel čas se naplnil, počet QSO v deníku překročil 11000, mezi to přišla i nějaká ta aktualizace Windows a deník odmítl další komunikaci.
Začal jsem se proto shánět po jiném slušném univerzálním deníku, který by splňoval mé požadavky. Protože nejsem příznivcem Linuxu, další verze CQRLOGu pro mne již nepřicházely v úvahu. Linux jsem kdysi v práci používal, ale po odchodu do důchodu jsem zůstal u Windows, neboť i software mé meteorologické stanice, kterou provozuji, běží také jen pod tímto OS. Začal jsem tedy hledat univerzální deník pro Windows, jenž by nebyl placený, byl dále vyvíjen, podporoval komunikaci s mým transceiverem FT-991 a byl uživatelsky přívětivý.
Moje první volba padla na Ham Radio Deluxe (HRD) ve verzi 5.24, což je poslední volně šířená z roku 2012. Bohužel tato verze již rychle zastarala od doby, kdy zemřel původní autor Simon Brown, HB9DRV. Nepodporuje proto ani můj tcvr FT-991. Aktuální verze HRD 6.40 je již placená a cena 100 USD mi přijde docela vysoká. Deník Logger32, který jsem rovněž zkoušel, jsem po delším souboji zavrhl, neboť jeho vývoj se v roce 2014 zastavil na verzi 3.50 podobně jako u deníku YPlog na verzi 4.4. V poslední době mne zaujala poslední verze deníku UR5EQF verze 3.31-60 kolektivu ruských autorů a deník Log4OM od italského autora IW3HMH. Důvody, proč jsem se rozhodl pro druhý z obou uvedených, jsou na dalších stránkách. Docela pěkný základní přehled elektronických staničních deníků lze najít na této stránce.Poslední aktualizace stránky 03.10.2017 06:35 hod.


NÁSLEDUJÍCÍ STRÁNKA